Fasádne omietky a ich druhy 2. časť

Fasádne omietky a ich základné rozdelenie sme už začali preberať v predchádzajúcom blogu. V tomto príspevku by sme sa chceli zamerať na ďalšie dva druhy fasádnych omietok, ktoré sú ponúkané na našom trhu.

Fasádne omietky a ich delenie podľa pojiva

fasádna omietkaAko sme už spomínali, základná vlastnosť, podľa ktorej sa fasádne omietky rozdeľujú je pojivo. Doteraz sme sa venovali omietkam, kde bol ako pojivo využitý akrylát, prípadne silikát. Ich vlastnosti a použitie sme si už priblížili a teraz sa budeme venovať ďalším dvom nemenej využívaným typom fasádnych omietok.

Silikónové omietky
Hoci tento typ fasádnych omietok je často zamieňaný so silikátovými omietkami, je tu určitý rozdiel v ich zložení a aj použití. Základnou vlastnosťou silikónových omietok je ich vysoká paropriepustnosť a farebná trvácnosť. Vďaka tomu dokáže budova alebo stavba lepšie „dýchať“ a nezadržuje v murive vlhkosť. Tieto vlastnosti silikónovej omietky dodávajú možnosť skvele odolávať všetkým vplyvom počasia a v neposlednom rade aj vode. Vlastnosti tejto fasádnej omietky teda lepšie chránia budovu pred plesňou, mikroorganizmami, ale aj silným slnečným žiarením. Pri niektorých typoch sa dá dokonca hovoriť o samočistiacich vlastnostiach fasádnej omietky.

Minerálne fasádne omietky
fasádne omietkyFasádne omietky nemusia mať za cieľ iba ochranu fasády. Hoci je to stále ich prioritná funkcia, hlavne minerálne omietky zastávajú aj výrazne estetickú funkciu v porovnaní s inými druhmi fasádnych omietok. Vďaka zloženiu vytvárajú skvelý dekoratívny efekt a hlavne efekt pripomínajúci staré antické budovy. Samozrejmosťou je dokonalá trvácnosť a odolnosť proti vplyvu prostredia, rovnako aj priedušnosť. Týmito vlastnostťami ovplývajú aj fasádne omietky od spoločnosti San Marco.

Úloha pojiva medzi murivom a fasádnou omietkou

Hoci sa to môže zdať nedôležité, aj tento element je veľmi dôležitý z hľadiska výberu správnej fasádnej omietky. Omietka by mala korešpondovať aj s podkladovým materiálom. Či už sa jedná o zatepľovací systém alebo armovací systém. Pojivo musí vytvoriť dokonalý spoj medzi podkladom a fasádnou omietkou. Na tento účel slúži hlavne penetračný náter, ktorý toto spojenie zabezpečí v dostatočnej kvalite.

V týchto dvoch blogoch som sa snažila priniesť základné rozdelenie fasádnych omietok, ktoré sú u nás ponúkané. Pokiaľ si však stále neviete dať rady, neváhajte sa obrátiť na odborníkov. V každej predajni, či už internetovej alebo kamennej vám určite radi poradia. Stačí sa iba spýtať.

Komentovať