Detské dioptrické okuliare – na čo si dať pozor

     Výber akýchkoľvek okuliarov je pomerne náročný, najmä ak sú určené pre dieťa. Mali by spĺňať všetky svoje optické funkcie a zabezpečovať jasné videnie. A navyše vyhovovať očakávaniam mladého užívateľa. Len vďaka tomu ich bude dieťa ochotne používať. Nákup okuliarov, ktoré nespĺňajú jeho požiadavky, ho však môžu nadlho znechutiť a odradiť. Začať čo najskôr a pravidelne nosiť dioptrické okuliare má vplyv nielen na ďalší vývoj neostrého videnia, ale aj na správny vývoj detského zrakového systému.

detske okuliare
Poruchu zraku u detí netreba podceňovať.

Kedy sú potrebné detské okuliare

    V dnešnej dobe sa deti čoraz častejšie stretávajú so zrakovými problémami. To je do značnej miery dôsledkom súčasného životného štýlu. Väčšina detí používa telefóny svojich rodičov od prvých rokov svojho života. Alebo trávi voľný čas pozeraním rozprávok. To však, samozrejme, nemusí hneď znamenať, že to môže spôsobovať nejakú poruchu zraku. Problémy môžu začať spontánne a mať iné príčiny, napríklad genetické. Z tohto dôvodu by rodičia detí nemali ignorovať žiadne príznaky a využívať služby očných špecialistov.

Ostré a nerozmazané videnie

      Najčastejšie dieťa priamo nepovie, že dobre a jasne nevidí. Možno aj preto, že nezažilo lepšiu zrakovú ostrosť a rozmazaný obraz sa mu zdá úplne normálny. Pozorovanie rodičov preto zohráva obrovskú úlohu. Ak je vaše dieťa často unavené, vyhýba sa písaniu, čítaniu či dokonca vyfarbovaniu omaľovaniek, treba zvýšiť pozornosť. Oplatí sa zvážiť odborné očné vyšetrenie. A zadovážiť dieťaťu vhodné detské okuliare.

detske dioptricke okuliare
Očným vyšetrením najlepšie zistíme, či má naše dieťa problém so zrakom.

     Detský vizuálny systém je však veľmi flexibilný. Ľahko kompenzuje akékoľvek problémy videnia s veľkou amplitúdou prispôsobenia sa. Hodnoty výkonu očnej šošovky umožňuje ostré videnie vo veľmi širokom rozsahu. Často to zakrýva výskyt fyziologickej ďalekozrakosti, ktorá je medzi deťmi častá a prejavuje sa problémami s videním na blízko.

Očné odborné vyšetrenie dieťaťa

    Pravidelné očné kontroly sú kľúčom k rýchlemu odhaleniu akýchkoľvek abnormalít. Je to dôležité najmä v prvých rokoch života dieťaťa, počas ktorých dochádza k mnohým zmenám v jeho zrakovom systéme. Detské okuliare však musia spĺňať niekoľko kľúčových požiadaviek. V prvom rade by mali byť odolné voči akýmkoľvek nárazom či poškriabaniu. Okrem toho musia byť relatívne ľahké, aby neprekážali pri každodenných činnostiach dieťaťa.

Komentovať