Fasádne omietky a ich druhy 1. časť

fasádne omietkyFasádne omietky sú ako z názvu vyplýva umiestňované spravidla v exteriéri. Teda je jasné, že sú namáhané vplyvmi prostredia oveľa viac ako omietky použité v interiéry. Fasádne omietky sa v priebehu roka musia vysporiadať s veľkými teplotnými výkyvmi. Stačí si porovnať teploty v lete a teploty v zime. Rovnako je aj dôležité, aby sa fasádna omietka vedela prispôsobiť zmenám vzdušnej vlhkosti.

Nemenej dôležitú vlastnosť z pohľadu fasádnych omietok má podkladový materiál, na ktorý sa aplikujú fasádne omietky. Práve všetky tieto vlastnosti prostredia, kde sú fasádne omietky aplikované, mali za následok vznik viacerých druhov, ktoré sa nerozlišujú iba vo farebných odtieňoch, ale hlavne v zložení a štruktúre.

Fasádne omietky a ich základné delenie

Fasádne omietky sa síce môžu deliť podľa viacerých parametrov, ale najčastejšie sa uplatňuje ich delenie podľa využitého pojiva. V súčasnosti sa rozdeľujú nasledovne:

Akrylátové omietky
Tento typ omietok sa používa na súdržné a precízne spracované podklady. Ich veľkou výhodou je stálofarebnosť, skvelá odolnosť proti špine, odpudivosť vody a s tým spojená ochrana budovy pred vlhkosťou. Zároveň vedia vyplniť a preklenúť aj niektoré mikrotrhliny. Tieto  fasádne omietky sa nevyužívajú iba pri novostavbách, ale sú častým materiálom aj pri reštaurovaní starých budov s akrylátovými omietkami. Vďaka stálosti sa jednoducho napájajú a rozdielne farebné odtiene spôsobené rozličným časom implementácie nie sú až také výrazné.

Silikátové omietky
fasádne omietkyFasádne omietky tohto typu sa vyznačujú hlavne lepšou úrovňou paropriepustnosti, v porovnaní napríklad s akrylátovými omietkami. Rovnako sú však aj napriek svojej paropriepustnosti odolné voči vode a vplyvom okolitého prostredia. Vďaka ich vlastnostiam sú vhodné aj do priemyselných zón alebo zón s hustejšou dopravou, kde si aj napriek vonkajšiemu znečisteniu dokážu zachovať pôvodnú farebnosť. Túto vlastnosť im zabezpečuje špeciálne zloženie, ktoré si však výrobcovia prísne strážia.

Fasádnych omietok je na trhu ponúkané veľké množstvo, môžte si vyhľadať napríklad omietky San Marco. V tomto blogu som sa snažil priblížiť iba dva druhy z najpoužívanejších. Nezabúdajte však aj na váš interiér a vnútorné izolačné omietky, vďaka ktorým budete mať zdravšie prostredie s optimálnou teplotou po celý rok. V nasledujúcom blogu vám prinesiem ďalšie dva základné druhy fasádnych omietok, tak nech sa páči, do čítania.

Komentovať