Grily na celé prasiatka

Grilované bravčové mäso má určite početnú skupinu fanúšikov. Často je súčasťou sviatočných stolov na svadbách a osláv rôznych výročí. Či len tak niekde na väčšej záhradnej party. Môže sa servírovať s prílohami v podobe pliecka, krkovičky alebo bravčového karé. Nie každý však mal možnosť ochutnať celé grilované prasiatko. Táto forma podávania mäsa je ideálna ako na veľkých spoločenských akciách, tak aj na intímnejších stretnutiach.

grilovane prasa
Grilované prasiatko je ideálna pochúťka na rôzne oslavy.

   Prasiatko pripravené na grile je ohromujúce svojim vzhľadom, chuťou a vôňou. Správne pripravené prasiatko a postup jeho grilovania na grile umožňuje získať neuveriteľne šťavnaté, mäkké a jemné mäso. Diaľkové ovládanie zariadenia umožňuje ovládať celý proces zopodiaľ.

Grilovanie prasiatka na grile

      Samotnému procesu grilovania by mala predchádzať príprava marinády. Receptov na jej prípravu je samozrejme niekoľko. Vo veľkom hrnci prevarte niekoľko litrov vody. Pomaly pridávajte všetky ingrediencie v tomto poradí: nakladaná soľ, cukor, rasca, borievka, nové korenie, klinčeky, cesnak, bobkový list a ľubovník. Všetko spolu prevarte a počkajte, kým marináda vychladne.

       Pripravte si veľkú misku, do ktorej sa prasiatko ľahko zmestí. Vložte ho dovnútra a potom nalejte vopred pripravenú vychladnutú marinádu. Pripravené prasiatko umiestnite na 3 dni na chladné miesto. Dvakrát denne však zvonku potierajte marinádou. Môžete to jednoducho urobiť tak, že ju vložíte do rozprašovača oleja a nastriekate. Ručná kefa vám pomôže dôkladne rozotrieť marinádu.

gril na prasiatko
Grily s elektromotorom aumaticky otáčajú prasiatko počas grilovania.

Grilované prasiatko je pochúťka

     Mladé bravčové mäsko v kombinácii s vhodnou prípravou je skutočný pôžitok pre gurmánov. Pečené prasiatko na grile môžete pripravovať dvomi základnými spôsobmi. Náročnejšie je to na grile s otočným ražňom na ktorý sa prasiatko napichne pozdĺžne. Pečie sa pravidelne zo všetkých strán. Existujú aj grily na prasiatka s elektromotorom, ktorý prasiatko otáča automaticky.

     Grilované prasiatko si upečiete aj na bežnejšom záhradnom grile. Stačí si vybrať vhodný model s väčšou grilovacou plochou, dostatočne hlbokým ohniskom a určite aj s poklopom. Upiecť prasiatko na grile ako profesionál v bežných domácich podmienkach vyžaduje isté dlhodobejšie skúsenosti s grilovaním. 

Komentovať