Zimné záhrady ako oázy pokoja

Asi pomerne dosť často sa majitelia rodinných domov rozhodnú pre svojpomocnú výstavbu svojej zimnej záhrady. Často bez dobrej projektovej prípravy a podrobného rozpočtu. Ich hlavnou motiváciou je najmä ušetriť na nákladoch súvisiacich s jej vybudovaním. Zimné záhrady by však mali byť hlavne prístavbou k rodinnému domu. Je to dodatočné stavebné a architektonické riešenie doslova na mieru. Pre dosiahnutie všetkých známych výhod zimných záhrad je rozumné rozhodne sa nepúšťať do realizácie zimnej záhrady úplne svojpomocne. Je potrebné zveriť takúto drobnú stavbu do rúk odborníkov, ktorí dokonale naplánujú veľkosť a orientáciu zimnej záhrady. A  predovšetkým vytipujú vhodné materiály pre konkrétnu lokalitu.

zimné záhrady

Príjemné miesto na oddych

Zimné záhrady potrebujú reguláciu tepla

Zimná záhrada musí mať správne zasklenie, aby nedochádzalo k nechceným únikom tepla. Na strechy sa spravidla volia bezpečnostné sklá, bočné zasklenie je možné zvoliť aj z polykarbonátových materiálov.  Zimné záhrady potrebujú dostatočné množstvo slnečných lúčov a svetla, ale na druhej strane ho nesmie byť ani priveľa. Je teda nutné regulovať teplotu aj kvôli tomu, aby sa predchádzalo zrážaniu kvapiek na ich stenách. Z mnohých dôvodov je preto rozumné dať si vypracovať stavebný projekt zohľadňujúci tie najvhodnejšie konštrukčné materiály, spôsob prípadného vykurovania a odvetrávania, ako aj charakter celkovej tepelnej a zvukovej izolácie. Do takejto dobre opatrenej záhrady, môžete v kľude umiestniť rôzne rastliny, doplnky či záhradný nábytok.

zimné záhrady

Upokojujúci výhľad

Zimné záhrady ako stavby na kľúč

Zimné záhrady si v drvivej väčšine prípadov majitelia rodinných domov nechávajú postaviť tzv. na kľúč. To znamená, že si stavbu objednajú u nimi vybranej stavebnej firmy, ktorá im zimnú záhradu navrhne a postaví podľa ich predstáv. Odovzdá ju majiteľovi domu úplne hotovú v dohodnutom termíne. Takáto stavba bude presne zladená ku domu a k farbe fasády. Stavať svojpomocne sa môže odvážiť hlavne ten, kto si verí, je zručný a  vyzná sa v danej oblasti. V prípade, že sa rozhodnete postaviť si zimnú záhradu sami, počítajte s tým, že sa nezaobídete bez dobrých znalostí vhodných konštrukčných materiálov, statiky stavieb, základnej teoretickej problematiky cirkulácie tepla, vzduchu či priestupnosti slnečných lúčov. A to je len ten úplný základ!

zimné záhrady

Zimná záhrada alebo kuchyňa?

Komentovať