Zimná obuv a ako ju správne vyberať

obuv na zimu

Zimná turistická obuv.

Ste typ, ktorého zima len tak neodradí od obľúbenej prechádzky či dokonca turistiky? Ak áno, tak určite viete, že v takýchto podmienkach je treba mať na sebe kvalitné oblečenie a na nohách kvalitnú obuv. Kvalitná zimná obuv je základ zdravého pohybu a preto by sme mali vedieť, v čom sa naše nohy budú cítiť príjemne. Chyby pri výbere obuvi vás totiž nemusia postihnúť len finančne, ale bohužiaľ aj zdravotne.  Zimná obuv sa vyrába z niekoľko druhov materiálov a technológii a preto je potreba sa vedieť medzi nimi zorientovať.

Aby vám v nich bolo teplo

Ak sa teda jedná o zimnú obuv, tak podmienkou číslo jedna by logicky malo byť kvalitné zateplenie. To sa väčšinou vyrába z dvoch druhov materiálov. Prvým je polartec a pre porovnanie je podobným míľnikom v zatepľovacích materiáloch ako fleece. Zaisťuje teplo rovnako ako ostatné izolačné materiály, no jeho hmotnosť a objem je neporovnateľné nižší.  Medzi jeho ďalšie výhody patrí, že textil dýcha a tým pádom umožňuje odvádzať vlhkosť z tela von, rýchlo schne a nežmoľkuje sa. Druhým zatepľovacím materiálom sú Thinsulite izolácie, ktoré sa používajú už 25 rokov a stále majú na trhu svoje čestné miesto. Je jednou z najľahších syntetických izolácii a svojimi vlastnosťami prekonáva materiály ako, pena, plsť či bežné vlákno.

zimna obuv pánska

Zimná zateplená obuv.

Zimná obuv potrebuje dobrú membránu

Jednou z najznámejších technológii používaných pri membránach do obuvi je dosť známy Gore-Tex. Táto membrána je tenká, zložená z miliardy mikroskopických pórov, cez ktoré sa vodné kvapky nedostanú, ale váš pot sa v podobe vodnej pary cez túto membránu dostane von, čo znamená že vaše nohy ostanú v teple a suchu aj v tých najťažších podmienkach. Kvalitná zimná obuv tiež môže obsahovať membránu SympaTEX, ktorá sa skladá zo 70% z polyesteru a 30% z hydrofilného polyetylénu. Na trhu nájdete ešte viac technológii a značiek, no základným parametrom pre výber membrány je jej čo najvyššia nepremokavosť a priedušnosť.

zimna obuv damska

Dámska obuv s Gore-Tex podšívkou.

 

Komentovať