Zdravotnícke odevy – prečo musia byť také prísne?

Na Slovensku je to tak. Len málokedy vidíme zdravotníkov v inej ako čisto bielej či zelenej rovnošate, naškrobenej a relatívne neatraktívnej. Zamestnávatelia málokedy hľadia na to, aby ich zamestnanci zdravotníci pôsobili vďaka zdravotníckemu oblečeniu priateľskejšie a milšie pre pacientov. Kedysi bol ten výber podstatne zúžený, no dnes je už možné vidieť rôzne zdravotnícke odevy. Nezaujímavé a prísne biele či zelené vystriedali rôzne farebné zdravotnícke odevy so strihom, ktorý je aspoň o trošku lichotivejší najmä pre ženy ale taktiež pre mužov. Pestrá škála farieb umožňuje aj samotným zdravotníkom cítiť sa v ich pracovnom oblečení lepšie a pohodlnejšie.

zdravotnícke odevy

Biele zdravotnícke odevy stále môžu vyzerať skvelo.

Aké farby by mali mať zdravotnícke odevy?

Nie je tajomstvom, že farby do veľkej miery ovplyvňujú naše pocity a nálady. V niektorých prípadoch sa dokonca psychológia farieb (farby na stenách, či predmetov a nábytku v domácnosti) využíva aj pri niektorých terapiách spojených s úzkosťou. Preto práve pre zdravotníkov, ktorí denne pracujú s chorými pacientmi, by mali byť zdravotnícke odevy farebné, prípadne na detskom oddelení aj nejaké veselé. Tu je niekoľko základných farieb a ich vplyv na našu náladu.

zdravotnícke odevy

Zdravotnícke odevy s veselými farbami sa hodia na detské oddelenia.

Základné farby:

Červená – je optimistická vitálna farba aktívnosti. Červená je extrovertná a výrazná. Červená farba pomáha zväčšovať svalovú hmotu a zrýchľuje krvný obeh. Táto farba ak je veľmi intenzívna, nie je vhodná pre zdravotnícke odevy. Hodí sa skôr napr. na športové oblečenie. Ak je však červená tlmená, prípadne pastelová, môže byť určená na niektorých oddeleniach aj pre zdravotnícke oblečenie.

Oranžová a žltá – toto sú žiarivé a teplé farby, farby slnka a optimizmu. Stimulujú v ľuďoch veselosť a dobrú náladu. Pomáhajú tiež prekonávať únavu. Pomáhajú liečiť depresie, zlepšujú chuť do jedla a podporujú komunikáciu. Podporujú tiež nervový systém, pokoj a uvoľnenosť. Zdravotnícke odevy v týchto farbách sú v nemocniciach priam ideálne.

Zelená farba – zelenou sa označuje farba zdravia. Táto farba upokojuje, zmierňuje migrény, je znakom vyrovnanosti. Odtiene zelenej sú rôzne, pričom všetky pôsobia rovnako. Preto zdravotnícke oblečenie v sýtych zelených farbách, v hráškovej či farbe trávy a rastlín môže byť skvelým osviežením tých klasických vyblednutých a nezáživných zelených uniforiem, ktoré tak často v nemocniciach vidíme.

Ďalšie farby sú:

Modrá –farba pokoja a odpočinku. Mnohým sa modrá spája s jasnou oblohou alebo morom, čo ich vedie k pocitu dovolenkového obdobia.

Biela – pôsobí chladne, no symbolizuje jasnosť a čistotu, nový začiatok a narodenie. Často však môže pôsobiť smutne, sterilne a nemocnične. Preto je vhodné doplniť ju aspoň o nejaké farebné doplnky. V zdravotníctve napr. biela blúza s farebnými zdravotníckymi nohavicami.

Komentovať