Zbrane a bezpečnostné tipy

Vzduchové zbrane či pušky môžu byť vzrušujúce pri love alebo len tak pri priateľskej súťaži na vašej obľúbenej strelnici. Napriek tomu, že strieľanie zo vzduchových zbraní môže byť zábavné, pri manipulácii s nimi musíte byť obozretní a zodpovední. Ak tak neurobíte, môže to spôsobiť vážne zranenie vám alebo iným – alebo ešte niečo horšie. Pri manipulácii so vzduchovými zbraňami musíte vždy predpokladať, že sú nabité. Urobte všetko pre to, aby ste z nich omylom nevystrelili. Základné pravidlá sú – držte vždy prst mimo spúšte, pokiaľ sa nesústredíte na cieľ a nie ste pripravení vystreliť. Zaistite, aby bola zbraň vždy namierená bezpečným smerom. Keď nestrieľate, zapnite bezpečnostnú poistku zbrane a nikdy sa nepozerajte do hlavne. Jedným z najzanedbávanejších tipov na bezpečnosť zbrane je udržiavať ju v čistote. Pravidelné čistenie zbrane zaistí, že bude fungovať vždy, keď vyrazíte na lov alebo na strelnicu. Vedieť ako čistiť zbraň vám ušetrí peniaze, čas a stres zo zmeškaných výstrelov, pretože znížite šance na stratu tlaku pri streľbe z nábojov.

zbrane
O zbrane sa dobre starajte

Zbrane môžu prestreliť aj terč či cieľ

Pretože zbrane veľkého kalibru môžu aj prestreliť terč, musíte si byť vždy vedomí toho, čo je za ním. Keď sa zameriavate na cieľ, položte si otázku, či sú za cieľom ďalší ľudia, majetok alebo cesta, ktoré by ste mohli poškodiť alebo zničiť. Znalosť dosahu vašej zbrane alebo pušky vám môže pomôcť určiť, či sú objekty za vašim cieľom ohrozené alebo nie. Bezpečnostných pravidiel je pri strieľaní a zaobchádzaní so zbraňou veľa. Pokiaľ im však budete venovať náležitú pozornosť, znížite šance na zranenie seba a ostatných.

zbrane
Vzduchovka Crosman patrí medzi veľmi obľúbené zbrane

Používajte okuliare

Aj keď nemusia vyzerať štýlovo, používanie bezpečnostných okuliarov je oveľa bezpečnejšou alternatívou oproti riziku straty zraku. Je bežné, že sa náboje odrazia od cieľov alebo predmetov.  Nosenie ochranných okuliarov je jedným z najdôležitejších tipov pre bezpečnosť pri zbraniach.

Komentovať