Záhradný nábytok je dôležitým prvkom záhrady

zahradny-nabytok

Záhradný nábytok z ratanu

Doby, kedy záhrada bola výlučne na pestovanie ovocia a zeleniny, sú už asi dávno preč. Každý majiteľ, či už väčšej, alebo menšej záhradky, má snahu o vytvorenie si miesta vhodného na oddych a odpočinok. Samozrejme záhradkári nezanevreli na pestovanie ovocia a zeleniny, ale už si aj časť plochy záhrady vyčleňujú na oddych. A práve tu sa najlepšie uplatní záhradné sedenie.

Veď o čom je záhrada, ak nie o pohode a oddychu. Čo môže byť krajšie, ako môcť si sadnúť s dobrou knihou do tieňa stromu. Užívať si pri tom pohodu a pokoj ďaleko od všetkého ruchu a bežných starostí.

Aký záhradný nábytok použiť

Keď sa začne hovoriť o sedení v záhrade, vždy sa rozbehne debata, aký záhradný nábytok je najlepší. Názory laikov aj odborníkov sa rôznia. Dôležité je uvedomiť si jednu vec. Bude nábytok vonku iba počas sedenia alebo počas celého roku?

Pokiaľ sa bude nábytok skrývať pred vplyvmi počasia, je potrebné, aby bola manipulácia s týmto záhradným nábytkom čo možno najjednoduchšia. Teda samotný nábytok by mal byť ľahký, skladný, avšak stále rovnako stabilný a odolný pri používaní ako nábytok určený do exteriéru celoročne.

Najvhodnejší materiál záhradného nábytku

Výber toho najlepšieho materiálu nie je práve najjednoduchšou vecou. Materiál by mal byť hlavne odolný a trvácny. Treba si však uvedomiť, že ani ten najlepší materiál nevydrží dlho bez adekvátnej starostlivosti. Najviac odolným materiálom je asi betón a kameň, avšak ich použitie je značne limitované.

zahradny-nabytok-siet

Hojdacia sieť pre príjemný relax v záhrade

Pokiaľ sa rozhodnete použiť kov alebo drevo, je nutné počítať s určitou starostlivosťou. Dôležité je minimálne uskladnenie v suchu a mimo mrazov aspoň počas zimného obdobia. Ako minimálnu starostlivosť, hlavne u dreveného nábytku, treba brať ošetrenie dreva pred zimou a na začiatku novej sezóny. Toto ošetrenie najčastejšie prebieha ochranným náterom, či už farbou, alebo olejovými nátermi. Vďaka tomu sa predlžuje životnosť záhradného nábytku a aj jeho estetický vzhľad.

Pri výbere vhodného záhradného nábytku je dôležité sa sústrediť nie len na dizajn, ale aj na funkčnosť a nutnú starostlivosť o nábytok. Pri kúpe si vždy od predajcu zistite odporúčanú starostlivosť a aj nákladnosť tejto starostlivosti. Všetky dôležité informácie zistíte aj na stránkach predajcov. Napríklad tu.

Komentovať