Záhradný altán – na čo by vám bol?

Záhradný altán – veľmi užitočný doplnok do záhrady pre príjemné dni strávené s rodinou a priateľmi alebo aj osamote. Altán je tienidlo do záhrady, ktoré okrem toho tieňa proti ostrým lúčom slnka vynikajúco funguje aj ako ochrana pred dažďom. Každý, kto má záhradu, v nej rád trávi svoj voľný čas najmä v lete, no často krát aj v ostatných ročných obdobiach. Slúži na príjemné posedenie s obľúbenou knihou, s priateľmi pri poháre vína, na oddych po práci alebo hry s deťmi.

záhradný altán

Záhradný altán pre pohodu a odpočinok v záhrade

Záhradný altán slúži mnohým účelom

Pod záhradný altán si môžete položiť váš záhradný nábytok, hojdaciu sieť či lehátko alebo aj detský bazén, stolík a deku s hračkami pre deti. Je veľa typov altánov, preto nie je problém vybrať si taký, ktorý sa veľkostne aj štýlovo hodí do vašej záhrady. Ak si radi pripravujete jedlo na grile, nemusí vás odradiť nepriaznivé počasie. Hliníkový altán vynikajúco funguje nad záhradným grilom. Menšie drevené záhradné altány sú tiež často predmetmi na výnimočné situácie akými sú svadby a rôzne oslavy. Môžete si záhradný altán sezónne vyzdobiť, alebo použiť LED osvetlenie pre romantické večerné posedenie.

Konštrukcia záhradného altánu môže byť od úplne jednoduchej, t. zn. z kovu alebo plastu štyri nohy a strieška, až po detailne prepracovaný drevený uzatvorený s drevenými „mrežami“ po stranách; a od malých až po väčšie, ktoré pokryjú plochu osem miestneho jedálenského setu.

záhradný altán

Záhradný altán a letná kuchyňa

Materiály záhradných altánov

Keďže konštrukcia altánu je vystavená poveternostným vplyvom počas celého roka, je veľmi dôležité správne sa rozhodnúť pre materiál záhradného altánu. Najobľúbenejší je drevený záhradný altán. Pri drevenom altáne je optimálne zvoliť tlakovo impregnované drevo – toto bolo ešte počas výroby nasiaknuté konzervačným prostriedkom a preto impregnácia vydrží dlhšie ako keď je len povrchová. Ďalšia ochrana však nikdy nie je zbytočná, preto je dobré aj navrch naniesť špeciálny ochranný náter na drevo. Ak sa rozhodnete pre lacnejšie neošetrené drevo, je nevyhnutné, aby ste ho ošetrili impregnáciou pravidelne aspoň raz do roka.

Komentovať