Záhradné lehátko pre oddych

Cítite sa po náročnom pracovnom dni unavení a bez energie? Každý, kto má záhradu vie, aké je príjemné si po dlhom a náročnom dni odpočinúť trebárs na takom záhradnom lehátku. Lehátka sú väčšinou ergonomicky tvarované, aby vyhovovali prirodzenému stočeniu vašej chrbtice a vy ste sa na nich cítili komfortne. Ideálne na dobitie stratenej energie, či už pri opaľovaní alebo leňošení. Ak záhradné lehátko doplníte slnečníkom, môžete si v pokoji čítať svoj obľúbený časopis alebo knihu. Nie je ale lehátko ako lehátko. Na trhu je ich nespočetné množstvo a neskúseného kupca môžu predajcovia ľahko nahovoriť na lacnejšie a nekvalitné záhradné lehátko. V dnešnej dobe sa na ich výrobu najviac používa drevo, kov, ratan a bambus.

lehátko

Ratanové lehátka

Vyberáme záhradné lehátko

Pri výbere záhradného lehátka si všímajte hlavne ergonómiu a prirodzené tvarovanie ležadla. Zaslúžené pohodlie vám prinesie polohovanie v chrbtovej časti, ale aj polohovanie nôh. Najviac si dajte záležať na výbere materiálu, jeho kvalite a aby bol čo najmenej náročný na údržbu. Záhradné ležadlo vyrobené z dreva sa hodí vlastne všade – do záhrady, na terasu i pod pergolu. Vyrábajú sa väčšinou z tvrdých tropických drevín ako teak, či akácia a vyžadujú pravidelné ošetrovanie olejom. Pri kúpe dreveného ležadla si dobre zvážte, či budete mať čas na jeho častú údržbu. Pri dobrej starostlivosti sa vám ale odvďačí dlhou životnosťou. Naopak lehátka z bambusu nie sú náročné čo sa údržby týka a majú nízku hmotnosť. Kovové záhradné lehátka sú zase ideálne pre ľudí, ktorí majú radi moderný a nadčasový vzhľad. Často sú na predaj s textilným či ratanovým výpletom – také lehátka sú obzvlášť pekné.

lehátko

Drevené dvoj-lehátko do záhrady

Záhradné lehátko z umelého ratanu

Hitom posledných rokov v záhradnom nábytku je umelý ratan. Veľkou výhodou je jeho odolnosť voči UV žiareniu, nízka hmotnosť a prakticky nulová schopnosť absorpcie tekutín. Okrem toho je záhradné lehátko z umelého ratanu veľmi pevné, na slnku nevybledne a čo je najlepšie – je takmer bezúdržbové. Dalo by sa povedať, že je to dokonalý materiál pre záhradné lehátko aj záhradný nábytok všeobecne. Naopak lehátka z prírodných materiálov sú menej odolné – môžu vyblednúť, zvetrať alebo sa dolámať. Umelý ratan by ste len ťažko rozoznali od prírodného ratanu, rozdiel je len v tom, že umelý ratan sa neláme, je odolný voči poveternostným podmienkam a môže mať akúkoľvek farbu.

 

Komentovať