Zabudovaný digestor a jeho výkon

Tieto typy digestorov patria k tým najmenej náročným na priestor. Zároveň nepôsobia nijako výrazne a nenarušujú celkový dojem z kuchyne. Môžu byť zabudované ako súčasť horných kuchynských skriniek, prípadne byť umiestnené ihneď pod nimi tak, aby s nimi tvorili jeden celok. Toto umiestnenie má vplyv nielen na celkové zladenie digestora s okolím, ale aj na jeho výkon. Vstavané a podskrinkové digestory ponúkajú aj rôzne možnosti zväčšenia odsávacej plochy. Zabudovaný digestor má väčší výkon ako podskrinkový a hodí sa tak aj do stredných a veľkých kuchýň. Je schopný odsať viac ako 1000 m3 pary za hodinu. Výkon podskrinkového digestora sa pohybuje okolo 600-700 m3, a hodí sa teda skôr do malých kuchýň. Inštalácia zabudovaného digestora je pomerne náročnejšia v porovnaní s podskrinkovým digestorom, ktorý sa inštaluje pomerne ľahko. Rozdiel medzi týmito podobnými typmi je aj v cene, zabudovaný digestor zaobstaráte o niečo drahšie ako digestor podskrinkový.

zabudovaný digestor
Zabudovaný digestor priamo vo varnej doske ako obľúbené riešenie

Čo by mal zabudovaný digestor obsahovať

V prípade, že máte odťahový digestor a potrubie je vedené smerom nahor, je vhodné zaobstarať si digestor so spätnou klapkou. Tá sa otvára od digestora smerom von a zabraňuje predovšetkým odkvapkávaniu vody zo zrazenej pary a prepúštaniu chladu. Väčšina digestorov je vybavená osvetlením, buď jedným alebo niekoľkými menšími. V poslednej dobe narazíte najmä na LED osvetlenie, ktoré znižuje prevádzkové náklady digestora a je efektívnejšie. U väčšiny modelov je tiež možné ovládať a meniť sací výkon, a to aspoň v troch úrovniach. Digestory bývajú vybavené mechanickými posuvníkmi či tlačidlami, modernejšie digestory sú s displejom, a je ich možné ovládať dotykovo, či s diaľkovým ovládačom.

zabudovaný digestor
Poskrinkový zabudovaný digestor Elica

Moderné vychytávky

Užitočnou funkciou moderných digestorov je automatické odsávanie, kedy digestor indikuje vypúšťanú paru pomocou senzorov a spustí sa automaticky. Niektoré typy si tiež vedia určiť vhodný výkon inteligentne a samostatne. Majitelia recirkulačných digestorov zas ocenia indikátor znečistenia filtra, ktorý vás upozorní na nutnú výmenu či vyčistenie filtrov.

Komentovať