Vyberáme si správne veľkosť našej topánky?

Každý z nás si občas musí kúpiť nejakú novú obuv. Nemusia to byť hneď nové vychádzkové topánky, ale aj športová, pracovná alebo turistickú obuv, či niečo vhodné na nohy pre prácu okolo domu či vo vinohrade. Výber správnej veľkosti topánky je zásadným momentom, ktorý následne ovplyvňuje našu spokojnosť so zakúpenou obuvou, preto tejto procedúre by sme mali venovať  maximálnu pozornosť.

Neverte uvádzaným veľkostiam topánok

Neverte veľkosti uvedenej na obuvi, berte ju len ako orientačnú informáciu. To, ako je topánka veľká v skutočnosti, sa veľakrát od veľkosti napísanej na veku škatule líši. Preto je nutné pri nákupe každú topánku vyskúšať, ako padne na nohu. Možností spôsobu určenia tej správnej veľkosti topánok sú v zásade dve, podľa toho, či preferujete jedného výrobcu topánok alebo nie.

Kupujete si topánky od toho istého výrobcu?

Ak už máte skúsenosti s obuvou konkrétneho výrobcu, tak je zvyčajne spoľahlivou voľbou tá veľkosť, ktorú ste doteraz užívali a nemali s ňou žiadne problémy. Výnimku môže tvoriť voľba obuvi pre úplne rozdielne použitie. Napríklad keď ste doteraz používali od výrobcu vychádzkovú obuv a teraz chcete kupovať špeciálne topánky na lezenie po skalách, potom sa obvykle kupujú  veľkosti o niekoľko čísiel menšie.

lacoste topanky

Pri jednom výrobcovi sa môžte spoľahnúť na rovnakú veľkosť pri rovnakých druhoch. Pri topánkach na iné použitie si vyberajte pozornejšie.

Rozhodli ste sa pre topánky inej značky ako obyčajne?

V prípade kúpy obuvi od výrobcu, s ktorého produktami ste doteraz nemali skúsenosti, je zásadné určenie dĺžky chodidla a následná voľba podľa údajov o dĺžke vnútornej stielky. K nameranej dĺžke nohy v najdlhšom mieste, je nutné pridať  5 až 10 mm. Tento priestor naviac slúži predovšetkým k voľnému pohybu prstov nohy pri chôdzi.

Topánky si kúpte radšej popoludní

Veľkosť nášho chodidla sa v priebehu dňa mierne mení – od rannej najmenšej veľkosti až po večerný stav, kedy je noha nezriedka mierne napuchnutá. Preto sa odporúča obzvlášť pevnú turistickú obuv skúšať na nohách až v podvečer.

topánky

Topánky si kupujte popoludní. Pre presnú veľkosť topánky je to najlepšie riešenie.

 

Komentovať