Výber správnej moto bundy

moto bundyKaždý jazdec a motorkár vie, že hlavná funkcia moto bundy nie je iba ochrana proti vplyvom počasia, ale zároveň je aj veľmi dôležitým prvkom bezpečnosti a ochrany jazdca. Všetky kvalitné moto bundy musia obsahovať takzvané vnútorné ochranné protektory. Tieto protektory sa rozdeľujú na mäkké a tvrdé protektory. Tvrdé protektory sa nachádzajú na miestach, ktoré sú v prípade pádu vystavené najväčšiemu namáhaniu, ako napríklad lakte. Mäkké protektory chránia väčšie plochy, kde je sila pri náraze rozložená na väčšiu plochu ako napríklad chrbát alebo plecia. Pri kvalitnejších bundách je možné tieto protektory upravovať a posúvať podľa špecifických potrieb konkrétneho jazdca, pri iných sú protektory osadené pevne bez možnosti úprav.

Materiál moto bundy je dôležitý

panske moto bundyDôležitú úlohu pri vlastnostiach moto bundy zastáva aj materiál, z ktorého je bunda vyrobená. Vo všeobecnosti sa používajú dva základné materiály, a to koža a textil. Výhodou kožených búnd je lepšia ochrana jazdca pri páde. Rovnako sa dokážu aj jemne prispôsobiť jazdcovmu telu a preto sú častokrát pohodlnejšie ako textilné, ktoré sa telu jazdca prispôsobiť nevedia. Ich veľkou nevýhodou je relatívne vyššia hmotnosť v porovnaní s textilnými bundami. Vzhľadom na tieto vlastnosti sú kožené bundy preferovanejšie skôr u závodných jazdcov a jazdcov na športových motocykloch. Hlavnou výhodou textilnej moto bundy je jej nepremokavosť, nižšia hmotnosť a teda väčšia vhodnosť na dlhšie trasy. Pre tieto vlastnosti sú textilné bundy preferované hlavne u moto turistov a adventure jazdcov.

Pri bundách platí rovnako ako aj pri ostatnom vybavení, že táto časť výstroje musí dokonale sedieť. Preto je dôležité si bundu vyskúšať, najlepšie priamo s ostatným výstrojom a doplnkami ako rukavice, helma a ľadvinový pás. Veď jazdu si chce každý jazdec hlavne užiť a nikto nemá záujem o znepríjemnenie jazdy nepohodlnou bundou.

Komentovať