Vstavané rúry na pečenie

Väčšina z nás si bez nich ani nedokáže predstaviť svoju kuchyňu. Vstavaná rúra na pečenie predstavuje akési srdce kuchyne. Najčastejšie je tiež spojená s varnou doskou, s ktorou tvoria vo väčšine domácností nerozlučnú dvojicu. V tom prípade ide o kombinovanú rúru, ktorá je súčasťou sporáka.

vstavaná rúra

Vstavaná rúra vie byť elegantným doplnkom kuchyne

Umiestnenie

Môže byť umiestnená takmer kdekoľvek v kuchyni a vďaka svojmu dizajnu ladí s prostredím. V našich končinách sú prevažne používané elektrické vstavané rúry, ale existujú aj rúry na plyn. V podstate sú rovnaké, až na zdroj energie, ktorý využívajú. V prípade plynovej rúry na pečenie je trochu problematickejšie regulovanie teploty pečenia. Jedlo je tiež trochu viac pečené zo spodnej časti. Naopak elektrické rúry pečú jedlo zo všetkých strán rovnako, ak to potrebujeme, a zároveň majú jednoduchšie ovládanie. Možno aj preto je viac uprednostňovaná elektrická vstavaná rúra na pečenie. V súčasnosti sú na trhu aj teplovzdušné rúry, ktoré pomocou ventilátora vytvárajú prúd horúceho vzduchu vo vnútri. Vďaka tomu môžete piecť ešte rovnomernejšie.

K základným funkciám vstavaných rúr patrí možnosť výberu spôsobu ohrevu. Môžete použiť ohrev zospodu, zvrchu alebo obe naraz. Vo väčšine typov je k dispozícii aj funkcia grilovania. Pri najnovších modeloch vstavaných rúr sa môžete stretnúť aj s funkciou varenia v pare. túto funkciu určite oceníte, ak máte radi zdravé pokrmy.

Samozrejme nechýbajú ani špeciálne doplnkové funkcie. Teleskopické vysúvanie plechu je jednou z nich. Nájdete ho skôr v novších a kvalitnejších modeloch vstavaných rúr. Zaujímavým doplnkom je aj teplotná sonda, ktorú môžete zapichnúť napríklad do stredu pečeného mäsa a nastaviť potrebnú teplotu. Po jej dosiahnutí vám sonda oznámi, že je mäso upečené.

vstavaná rúra

Ani dve vstavané rúry vedľa seba nie sú neobvyklým javom

Výhody vstavanej rúry na pečenie

  • Na trhu je široká ponuka modelov s rôznymi funkciami, ktoré môžu byť pre vás užitočné. Je potrebné si vopred určiť, ktoré funkcie musíte mať a ktoré sú menej dôležité. Pre každého to môže byť iná kombinácia funkcií.
  • Na výber je veľa rôznych dizajnov. Vybrať si ten najvhodnejší pre vašu kuchyňu môže byť zložité. Niekedy je lepšie nechať si poradiť.
  • Množstvo rôznych prednastavených programov na pečenie a varenie umožňuje veľmi dobré ovládanie. Moderné technológie, ako je dotykový displej ovládanie ešte viac uľahčujú.
  • V ponuke sú aj špeciálne programy, ako je program na pečenie pizze alebo program na rozmrazovanie jedla.
  • Špeciálny povrch vnútorných stien, ktorý bráni znečisťovaniu a uľahčuje čistenie, je ďalšou z výhod vstavanej rúry.
  • Najnovšie modely ponúkajú tiež špeciálnu samočistiacu funkciu. Dokonca existujú dve rôzne typy samočistenia vstavanej rúry. Táto funkcia určite poteší gazdinky, ktoré často doma vypekajú. Už nebudú musieť drhnúť mastné a pripálené steny v rúre.
  • Podľa potreby si môžete vybrať rôzny objem vstavanej rúry.
  • Môžete ušetriť peniaze výberom kombinovanej vstavanej rúry na pečenie. Nemusíte si totiž kupovať osobitne elektrickú alebo plynovú varnú dosku.

 

Pri výbere vhodného modelu vstavanej rúry na pečenie sa zamerajte na tie parametre, ktoré musí vaša budúca rúra určite spĺňať. Môže to byť napríklad dostatočný objem a rozmery. K tomu nezabudnite na energetickú triedu, teda na spotrebu energie. Samozrejmosťou je aj cena a záruka. Je vhodné si vopred určiť základné funkcie, ktoré musí vaša vstavaná rúra na pečenie mať. K tomu môžete potom pridať aj špeciálne funkcie a programy na pečenie. No a nezabudnite aj na vhodný dizajn konkrétne pre vašu kuchyňu. Môže sa stať, že si nebudete vedieť vybrať, alebo bude vždy niektorý z parametrov chýbať. V tom prípade sa poraďte s nejakým odborníkom v predajni alebo so známym, ktorý sa v danej problematike vyzná lepšie ako vy. Vstavaná rúra na pečenie nie je kúpa na rok ani na dva. Hlavne by mala dlho a dobre slúžiť.

Komentovať