Vodka – ruská tradícia

vodkaPre veľa našincov je vodka synonymom lacného výčapného alkoholu, pričom po jej väčšej konzumácii zaručene ráno nasleduje bolenie hlavy a nie príliš vábne pocity. Táto zaužívaná predstava má síce pôvod v skúsenostiach konzumentov, avšak nie je všeobecne pravdivý. Vodka môže byť aj kvalitným a vysoko ceneným alkoholickým nápojom.

Rôzne suroviny, podobná chuť

Vodka sa môže vyrábať prakticky z každej suroviny, ktorá obsahuje škrob alebo iný jednoduchší cukor. Takzvané výčapné vodky sa vyrábajú najčastejšie zo zemiakov alebo melasy, na výrobu sa však môže použiť aj kukurica, sója, cukrová repa alebo prakticky všetky suroviny, ktoré pri kvasení vyvárajú alkohol. Na výrobu najkvalitnejších sa však využívajú hlavne obilniny a to raž a pšenica.

Destilovanie vodky

Vodka sa destiluje podobne ako iné destiláty s jedným rozdielom. Zatiaľ čo pri destilátoch sa snažíme o dodanie vôňonosných prímesí do destilátu počas destilácie, pri vodke je to naopak. Pri vodke je snaha o vytvorenie iba čistého etanolového destilátu bez prímesí. Destilácia prebieha často tri a viac krát za účelom odstránenia vôňonosných prímesí.

Hoci sa vodka vyrába prakticky po celom svete, krajiny ktoré sú považované za najlepšie vo výrobe tohto nápoja sú hlavne Rusko, Poľsko, Fínsko a Švédsko. Vďaka dlhoročnej tradícii a zameraní sa na kvalitu a chuť vynikajú v porovnaní s inými krajinami. Neznamená to však, že inde vo svete by sa destilovala nekvalitná vodka, práve naopak.

Porovnávajte rôzne svetové vodky

vodkaAj pri vodke ako pri iných veciach platí, že každý má svojho favorita. Niekomu môžu viac vyhovovať ruské vodky, inému zase fínske. Na to aby si človek našiel svojho favorita v dnešnej dobe už nemusí precestovať polovicu sveta. Vďaka skvele zásobeným podnikom a obchodom môže ochutnať vodku zo všetkých kútov sveta.

Pokiaľ neobľubujete preplnené podniky a medzi regálmi obchodov sa strácate je tu aj iná možnosť. Fľašu zaujímavej vodky si môžete objednať aj na internete, kde si zistíte informácie a môžete porovnať aj hodnotenia zákazníkov. Vďaka tejto službe vám príde vodka priamo domov a vy sa môžete tešiť na skvelý chuťový zážitok. Objednať si môžete napríklad aj tu.

Komentovať