Vintage taniere majú niečo do seba

Čo sa vlastne dá a môže chápať pod označením niečoho aj s prívlastkom vintage? Pôvodný význam tohto slova pochádza z prostredia francúzskych pestovateľov vinnej revy. Výrobcovia vín tento termín používali a aj používajú dodnes pre označenie kvalitného výberu vín z určitého ročníka. Dnes sa tento výraz rozmohol a používa sa kdekoľvek. Aj v móde, aj v oblasti nábytku, starých značiek áut. Známy je aj pre zberateľov porcelánu a keramiky. Vintage taniere by však vo všeobecnosti nemali byť staršie ako 100 rokov odo dňa výroby. Okrem iného sa práve tým líšia od starožitných tanierov a misiek.

vintage taniere

Celý set vintage tanierov sa bude skvelo vynímať na prestretom stole.

Kedy sa stáva tanier vintage tanierom?

Okrem veku by mail byť takéto taniere vyrobené z najkvalitnejších materiálov. Vintage taniere sa  vyznačujú precíznym spracovaním a ideálne je, ak majú aj viditeľnú značku známeho výrobcu. U vintage predmetov by malo byť úplne jasné, z ktorého roku a odkiaľ kus pochádza. Pokiaľ by sa náš tanier zdedený po starej mame mal zaradiť medzi vintage kúsky, potom by mal zhruba napĺňať niekoľko podmienok. Určite aj preto, aby mal nejakú zberateľskú hodnotu. Mal by byť vo výbornom stave, vyrobený z kvalitného materiálu, silný, dobový a štýlový kontext. Nemenej dôležitá je známa značka výrobcu a prípadne aj návrhára.

vintage taniere

Rôzne tvary a prevedenia robia každý tanier jedinečným.

Vintage taniere a ich napodobeniny

Nie každý si môže dovoliť mať doma historicky doložený klasický zberateľský kus vintage taniera, nočný stolík, stolovú lampu, rádio, či šperk, veci v kuchyni alebo vonku v záhrade. Vintage predmety vyrobené z tradičných materiálov ako sú drevo, kov, sklo či porcelán a keramika, charakterizuje tzv. patina. Rôzne drobné praskliny dokonca prispievajú k ich dekoračnému dojmu a cene. Podľa takýchto znakov je jasné, že aj pekné vintage taniere majú za sebou svoj konkrétny vlastný príbeh a dušu. A presne to sa cení aj na takýchto tanieroch. Dnes si ale v obchodoch bez väčších problémov kúpite aj ich vintage napodobeniny.

Komentovať