Viete, ako si vyberať aku rázový uťahovák?

Batériové rázové uťahovače pomáhajú nielen početnej armáde domácich kutilov, ale aj mnohým remeselníkom pri ich každodennej práci s najrôznejšími materiálmi. Uťahovanie a tiež skrutkovanie je možné vykonávať do dreva, plastov i kovov. Aku rázový uťahovák môže mať množstvo nadštandardných doplnkov, pred jeho kúpou je vhodné poradiť sa a vybrať z bohatej ponuky v mnohých cenových kategóriách práve taký, ktorý vám bude spoľahlivo slúžiť. Rázové uťahovače uľahčia uťahovanie a povoľovanie skrutiek. Využijete ich pri výmene kolies na aute, ale aj pri skrutkovaní kovových konštrukcií alebo stavbe lešenia.

aku rázový uťahovák

Aku rázový uťahovák s príslušenstvom

Cena aku rázového uťahováka

Ceny niektorých profesionálnych rázových uťahovákov sa zdajú byť dosť vysoké, čo môže od ich kúpy odradiť rad domácich majstrov. Na prvý pohľad ide totiž o náradie, ktoré príliš často nenájde využitie pri prácach v dielni či okolo domu a chalupy. Sezónne výmeny kolies so zimnými či letnými pneumatikami, autorizácii a uťahovanie skrutiek pri skladaní či nasadzovaní pílového kotúča na cirkulár alebo výmena noža na kosačke, sú len niektoré z mnohých prác, ktoré môže aku rázový uťahovák uľahčiť. A ak vás čaká namáhavé povoľovanie skrutiek trebárs pri opravách a rekonštrukcii bytu či opravách starých poľnohospodárskych strojov alebo autoveteránov, stavbe lešení alebo akákoľvek práca spojená s nutnosťou uvoľňovanie alebo doťahovania väčšieho množstva skrutiek a matíc, aku rázový uťahovák si rozhodne kúpte.

aku rázový uťahovák

Šikovný a praktický pomocník

Rotácia a údery

Aku rázový uťahovák nemá na rozdiel od vŕtačky či akumulátorového skrutkovača klasické skľučovadlo, ale polpalcový štvorhran, na ktorý možno nasadiť orech alebo tiež adaptér na bity sa šesťhranom. Princíp náradia spočíva v kombinácii rotácie a úderov. Tie na rozdiel od príklepových vŕtačiek a kladív nepôsobia v osi nástroja, ale v smere jeho rotácie. Pri povoľovaní skrutky dochádza k intenzívnym úderom nástroja doľava. Vibrácie sa pritom neprenášajú do telesa prístroja a spätný ráz je minimálny, takže sa môžete pri práci s aku uťahovákom spoľahnúť na jeho značnú účinnosť v kombinácii s minimálnou námahou.

 

Komentovať