Veľmi známe a nenáročné strelivo s názvom diabolky

Dôležitou súčasťou všetkých strelných zbraní je aj kvalitné strelivo, bez ktorého by sa žiadna športová alebo rekreačná streľba či obľúbená poľovačka nezaobišla. Medzi tie najznámejšie a často požívané typy streliva patria určite broky a diabolky, ktoré sa používajú do vzduchovkových zbraní a pozná ich zrejme takmer každý, pretože ide o často preferovaný typ zbraní a streliva, ktoré sú vhodné aj pre úplných nováčikov a začiatočníkov v oblasti streľby. Voľba a kúpa novej zbrane je veľmi dôležitým rozhodnutím a vybrať si tú najlepšiu a najspoľahlivejšiu si vyžaduje mať isté vedomosti v tomto obore, prípadne je vhodné nechať si odborne poradiť od niekoho skúsenejšieho, ale ani výber streliva, či už sú to len jednoduché diabolky alebo iné náboje, netreba podceňovať, pretože práve kvalitné strelivo je významným faktorom podieľajúcim sa na presnosti streľby.

diabolky

Diabolky – je niekoľko rôznych typov. Vyberte si správne

Aký kaliber si vybrať?

Aký kaliber je ten ideálny a ktorému dať pri výbere prednosť? To je častá otázka, ktorá zaujíma väčšinu zákazníkov v predajniach zbraní a streliva, pretože je to práve kaliber, ktorý má rozhodujúci vplyv na balistické vlastnosti strely. Fyzika nepustí a tak aj pri výbere správneho kalibra diabolky do vašej vzduchovky platí, že čím menšia a ľahšia je strela, tým väčší je dostrel aj rýchlosť a menší pokles, ale zároveň aj nižšia sila dopadu. Na výber sú napr. kalibre 4,5 mm, 5,0 mm aj 5,5 mm či 6,35 mm a ich výber závisí od plánovaného účelu streľby a samozrejme od typu vzduchovky. Je preto vhodné ozrejmiť si účel, na ktorý nám má vzduchovka slúžiť už pri jej kúpe.

diabolky

Klasické diabolo strelivo

Najviac používané diabolky pre terčovú streľbu

Vzduchovky sú veľmi využívaným typom zbrane práve na rekreačnú a športovú streľbu na terč a tak sú diabolky kalibru .177 (4,5 mm) s nízkou ničivou silou, ale výraznejšou rýchlosťou veľkým favoritom na trhu najmä čo sa týka terčovej streľby na vzdialenosť do 20 m.

Komentovať