Vákuové baličky sú dnes samozrejmosťou 

Dnes sa spotrebitelia s  vákuovo balenými  potravinárskymi  výrobkami stretávajú pravidelne. Očakávajú, že doma po ich otvorení budú mať potraviny čerstvé a zdravé. Výrobcovia, baliarne aj menší predajcovia musia na splnenie tohto všeobecného očakávania  zvážiť niekoľko kritických požiadaviek. Vrátane umiestnenia úložného vrecka, správny materiál na balenie a vhodný proces balenia. Vákuové baličky môžu predĺžiť čerstvosť potravín, zachovať ich textúru a vzhľad. Chrániť nutričnú hodnotu a zachovať chuť potravín výrazne dlhšie ako mnohé iné spôsoby ich skladovania. Požiadavky na kvalitu sú rovnaké či sa jedná o malých predajcov, veľké obchodné reťazce alebo drobných výrobcov potravín. Rôzne typy vákuových baličiek sú dnes nutnosťou. A sú aj súčasťou kuchynského vybavenia  mnohých domácností.

vákuové baličky
Vákuové baličky vám môžu ušetriť veľa peňazí

Externé alebo komorové vákuové baličky potravín 

     Mnoho potravinárskych výrobkov má jedinečné požiadavky na vákuové balenie. Káva napríklad vyžaduje iný súbor požiadaviek na materiál vrecka či proces balenia. Určite výrazne iné je to pri balení syrov alebo kuracieho mäsa.  Keď uvažujeme o vákuovom balení produktu, potom je dôležité mať na pamäti niekoľko vecí: 

     • Ako dlho zostane produkt v balení? 

     • Je produkt mokrý alebo suchý? 

     • Je problémom mikrobiálna kontaminácia alebo oxidácia? 

     • Bude výrobok vyžadovať balenie v modifikovanej atmosfére? 

     Komerčná vákuová balička je baliaci stroj určený na rýchle odstránenie vzduchu zo špecializovaných vákuových vreciek. To umožňuje skladovanie potravín na oveľa dlhšiu dobu v porovnaní so samotným chladením potravinárskych výrobkov. Existujú dva typy komerčných vákuových baliacich strojov – externé a komorové. Dôležitá je poloha vrecka počas vákuového procesu.  Externé vákuové balenia sú utesnené na vonkajšej strane baličky, zatiaľ čo komorové verzie majú dutinu. V nej je umiestnené vákuové  vrecko.  

vákuové baličky
Vákuové baličky výrazne predĺžia životnosť potravín

Koľko produktov budete denne vákuovo baliť? 

    Je veľmi dôležité zvážiť veľkosť produkcie a ako často budete baliť. Pokiaľ vlastníte napríklad mäsovú farmu a budete baliť stovky produktov denne,  potom pre vás budú ideálne veľkovýrobné vákuové baličky. Budete vákuovo baliť suché alebo vlhké potraviny? Pokiaľ balíte šťavnaté potraviny alebo všeobecne potraviny s vysokou vlhkosťou, mali by ste zvážiť komorovú vákuovú baličku. Do akých vrecúšok budete baliť?  Podľa toho, pre aký vákuový stroj sa rozhodnete, je potrebné vybrať aj vrecká vhodné pre vákuové baličky.  

Komentovať