Tvorba web stránok – chyby, ktorým sa môžete vyhnúť

Mnoho web stránok trpí chybami, ktoré ak by boli odstránené, radikálne by to ovplyvnilo ich účinnosť. Niektoré z týchto chýb spôsobia len malé „podráždenie“ stránky, zatiaľ čo iné môžu spôsobiť zníženie premávky na vašej web stránke alebo zmeniť funkcie. Týmto chybám sa môžete vyvarovať už pri tvorbe web stránok.

Nedostatok prístupnosti

tvorba web stránok

Tvorba web stránok s responzívnym dizajnom

Dostupnosť stránky ovplyvňuje to, koľko užívateľov cieľovej skupiny navštívi vašu stránku a má prístup z rôznych zariadení.

V dnešnej dobe je pri tvorbe web stránok veľmi dôležitý responzívny dizajn, ktorý umožňuje prehľad web stránky z rôznych zariadení – mobil, tablet, notebook či PC. Stránka takto nie je rozhádzaná a užívateľ sa nemusí presúvať zľava doprava, aby videl celú stránku a získal všetky potrebné informácie.

Zriedkavé otázky

Koľko krát sa vám stalo, že ste si prešli  FAQ (Frequently Asked Questions – často kladené otázky) a boli ste rozčarovaný nerelevantnosťou otázok a odpovedí? Kládli ste si otázku aj vy, či odpovede na tie otázky niekto hľadá a ešte často? Stáva sa totiž, že pri tvorbe web stránok si mnohí len skopírujú otázky a odpovede z niektorých iných stránok a už nezisťujú či sú relevantné aj pre ich vlastnú stránku, alebo priestor na FAQ vôbec na stránke nemajú. V takomto prípade je dôležité stránku naplniť obsahom, ktorý by obsahoval všetky potrebné informácie pre užívateľa a tým pádom nemusel hľadať FAQ. Zamerajte sa na cieľovú skupinu, ktorá je pre vás dôležitá. Nemusíte zaujať úplne každého, no pre správneho užívateľa by ste mali mať na stránke všetky informácie, vďaka ktorým sa na vašu stránku vráti opäť, prípadne sa stane vaším novým zákazníkom/klientom.

Nemožno nájsť kontaktné údaje

tvorba web stránok - altamira

Ľahký prístup ku kontaktným údajom

Tvorba web stránok si už na začiatku vyžaduje základné informácie o službách alebo produktoch, ktoré ponúkate a kontaktné údaje.

Kontaktné údaje by mali byť na stránke od začiatku a na viditeľnom alebo ľahko dostupnom mieste. Neskôr môžete stránku optimalizovať, pridávať obsah, fotky, galérie… Kontakt na konkrétnu fyzickú osobu by tam však mal byť od začiatku. Občas sa stáva, že kontaktné údaje sa na stránke síce nachádzajú, no je zložité ich nájsť alebo je komplikované sa k nim dostať (to znamená, že sa k nim musíte niekoľkokrát preklikať), čo môže úplne odradiť potencionálneho zákazníka.

Tvorba web stránok s audio zvučkou

tvorba web stránok

Možnosť voľby prehratia zvuku tlačítkom „Play“

Ak pri tvorbe web stránok uvažujete, že by ste na vašej stránke chceli mať zvuk (hudbu alebo nejakú zvučku), mal by byť nastavený ako voľba prehrávania a nie spustený automaticky. Sú situácie a miesta, kde sa to doslova nehodí, aby pri kliknutí na web stránku sa hneď spustil zvuk, niekedy to potencionálneho zákazníka odradí natoľko, že sa už na vašu stránku nevráti. A to len kvôli zvuku.

Je jedno, či poskytujete služby ako napr. stavebné práce, návrhy a dizajn interiérov, záhradkárske služby, alebo ide o produkty a eshop napr. predaj topánok, oblečenia, doplnkov do auta… Pravidlá  a rady správneho nastavenia web stránky platia všade.

Existuje niekoľko ďalších chýb, ktoré sa pri tvorbe web stránok opakujú. Niektoré chyby nemožno odstrániť alebo si ich odstránenie vyžaduje veľa času, námahy a peňazí. Preto už na začiatku pri tvorbe web stránok buďte dôkladní a pozorní.

Komentovať