Túžite mať zdravú a čistú mliečnu farmu? Skúste prírodný zeolit!

Zeolit v poľnohospodárstve

zeolit

Ako je možné využiť zeolit v poľnohospodárskom odvetví?

Hlavne vďaka geochemickým vlastnostiam sú prírodné zeolity využívané v niekoľkých oblastiach poľnohospodárskej výroby, hlavne pri chove hovädzieho dobytka. Aj ako vhodný výživový doplnok do kŕmnych zmesí pre hospodárske zvieratá. Hlavne kvôli snahám o zvýšenie celkových prírastkov na živej váhe chovaných zvierat.

Výsledky a závery mnohých vedeckých štúdií však naznačujú, že ich prítomnosť v kŕmnych dávkach pre hovädzí dobytok má naviac aj priaznivé účinky tak na prevenciu ako aj liečbu určitých chorôb zvierat chovaných na našich farmách. Zeolit obsahuje minerál klinoptilolit, ktorý má napr. vysoký adsorpčný index (až 80%) pre aflatoxiny, ktoré spôsobujú mykotoxikózu. Aflatoxíny sú toxické látky, ktoré produkujú niektoré mikroorganizmy, najmä v potravinách a krmivách.

Zeolit klinoptilolitové typu ako prísada do krmív pre chov hovädzieho dobytka

Vo vysoko produktívnych mliečnych farmách môžu byť zeolity využívané pri prevencii mliečnej horúčky kráv tesne po pôrode (hypokalcémia), v ochrane voči toxickým ťažkým kovom, v znižovaní plynového znečistenia v uzavretých hospodárskych priestoroch ako aj pri niektorých toxických ochoreniach jahniat a ošípaných.

Prežúvavce majú špecifický typ placenty a ich novonarodené teľatá prichádzajú medzi nás bez prítomného gamaglobulínu. Globulíny sú dôležitou skupinou bielkovín (proteínov). Niektoré sú produkované pečeňou, zatiaľ čo iné sú vyrábané imúnnym systémom samotného organizmu zvieraťa. A gamaglobulín je predstaviteľom skupiny tzv. imunoglobulínov. Je to vlastne bielkovinová zložka krvného séra zvieraťa obsahujúca protilátky.

Prechod cez toto nebezpečné obdobie pasívnej imunity teliat je dosiahnutý cez kolostrum (mledzivo) počas prvých 24 hodín po pôrode. Aj preto, že črevná výstielka (epitel) zostáva pre gamaglobulín priepustná v tomto počiatočnom období života teľaťa. Mledzivo je vlastne výlučok mliečnych žliaz kravy počas tehotenstva a v prvých dňoch po pôrode.

Klinoplilolit je vhodný aj pre teľatá

zeolit

Zeolit – klinoptiolit je vhodný aj pre teľatá

Chov hovädzieho dobytka zahrňuje celkovú starostlivosť v akejkoľvek situácii. U novonarodených teliat môže byť zeolit a minerál klinoptilolit použitý na zvýšenie adsorpcie imunoglobulínu. Krátkodobé zlyhania tohoto pasívneho obdobia imunity u teliat sú príčinou ich vysokej chorobnosti a úmrtnosti. V dlhodobom ponímaní môže mať účinok na celkové správanie sa a produktivitu hovädzieho dobytka. Pridaním klinoptilolitu do mledziva sa zvyšuje adsorpcia v krvnom sére a tým sa redukuje počet teliat so zdravotnými problémami po pôrode.

Bolo aj zistené, že pridaním 0.5 – 1.0 g klinoptilolitu na 1 kg váhy teľaťa na jeden deň do mledziva a mlieka počas prvých 45 dní sa výrazne znížil výskyt hnačiek u sledovaných teliat, množstvo ako aj charakter ich výkalov. Pridaním klinoptilolitu do mledziva v prvých najrizikovejších 24 hodinách po pôrode sa redukujú výskyty hnačkového syndrómu u novonarodených teliat.

Komentovať