Trendom roku 2014 v bytovom dizajne kraľuje modrá farba

Podľa predstavených módnych trendov pre rok 2014 je asi všetkým, čo sa pohybujú v oblasti bytového dizajnu jasné, že modrá farba bude kraľovať. Pokiaľ chcete mať trendy bývanie, nemusíte však začať hneď s totálnou rekonštrukciou bytu alebo domu. Stačí sa zamerať na využitie tejto farby v bytovom dizajne iba v jednej miestnosti, trebárs v jedálni. V jedálni modrú farbu jednoducho zakomponujete s využitím modrých doplnkov, pohárov alebo kompletného prestierania. Pri zariaďovaní jedálne je vhodné využiť aj vedomosti o psychologickom efekte farieb.

Pôsobenie modrej farby v jedálni

bytovy-dizajnPodľa názoru psychológov aj farby pôsobia na chute do jedla. Je vedcami dokázané, že modrá farba znižuje chuť do jedla. Zase si však treba uvedomiť, že využitie modrej farby v bytovom dizajne jedálne či kuchyne nedokáže zlepšiť vaše stravovacie návyky. V tomto treba byť realistom a zmena bytového dizajnu by mala byť iba súčasťou komplexnej zmeny životného štýlu. Inak sa zmena nemá ako prejaviť.

Pri využití modrej farby v jedálni je jednoduchšie a lacnejšie sa zamerať práve na doplnky. Servírovanie na modrých tanieroch znižuje chuť do jedla, hoci je modrá optimistickou farbou. Na doplnenie farebnej palety je možné využiť odtiene svetlozelenej alebo béžovej farby. Pokiaľ máte prirodzený rešpekt pred modrou farbou, na veľkých plochách majú modré doplnky aj inú výhodu. Veľmi jednoducho ich dokážete nahradiť inými zaujímavými doplnkami a znova oživiť bytový dizajn vášho domova.

Ako pôsobí modrá farba na bytový dizajn

  • Pomáha vytvoriť pokojný a relaxačný priestor hlavne vďaka pocitovému spojeniu so vzduchom a vodou
  • Farebné tóny navodzujú ilúziu hlbočiny oceánov
  • Pri jemnejších tónoch navodzuje atmosféru harmónie.
  • Pôsobí ukľudňujúco na zrak a dopraje očiam relax
  • Tmavšie odtiene na väčšej ploche môžu navodzovať pocit vzdialenej hĺbky

Bytový dizajn je svojim spôsobom veda. Avšak hlavnou myšlienkou je dosiahnuť harmóniu medzi módnymi trendmi a naším pocitom spokojnosti, harmónie a pocitu domova. Veď o čo iné ide pri bytovom dizajne, ako o vytvorenie príjemného domova pre obyvateľov domu alebo bytu.

Komentovať