Trápi vás nespavosť?

nespavosť

Nespavosť – ak vás trápi, nikdy skutočne nespíte a nikdy nie ste skutočne hore

Insomnia alebo nespavosť, sa považuje za najčastejšiu poruchu spánku. Nie je to však choroba, ale zdravotný problém, ktorým trpí asi 40% populácie. Poďme si teda o tomto probléme niečo povedať.

Nespavosťou človek trpí, keď mu zaspávanie trvá dlhšie ako 30 minút, keď sa počas noci prebudí aspoň 3 krát a opätovné zaspávanie mu trvá viac ako 30 minút a následne sa ráno skoro budí. Výskyt týchto problémov sa objavuje viac ako 3 razy do týždňa a trvajú dlhšie ako jeden mesiac.

Čo ju spôsobuje

Príčin poruchy spánku je niekoľko. Môže nimi byť stres, zlé podmienky na spánok, ťažké jedlo pred spaním, nadmerné pitie nápojov obsahujúcich kofeín a podobne. Podľa príčiny potom rozlišuje niekoľko druhov nespavosti. Poznáme nespavosť prechodnú, krátkodobú a chronickú. Prechodnú vyvoláva stres, psychické zmeny a zmena prostredia, a vyskytuje sa len z času na čas. Krátkodobú nespavosť môže vyvolať vzrušenie z nejakej veci, bolesť, stres pred cestou, alebo skúškou. Tento stav môže trvať jednu noc alebo aj niekoľko týždňov. Chronická nespavosť sa charakterizuje podľa bodov, ktoré som spomenula vyššie, teda keď nespavosť trvá minimálne 3 dni a dlhšie ako mesiac.

Človek by mal v priemere spať približne 8 hodín. No najmä u dospelých, ktorí majú viac povinností, to môže byť trochu menej. Od dostatku spánku však závisí to, ako sa budeme mať nielen po psychickej ale aj po fyzickej stránke. Preto dostatočne dlhý a najmä kvalitný spánok je veľmi dôležitý.

Prevencia proti nespavosti

Ak trpíte nespavosťou, možno by ste mohli vyskúšať niekoľko tipov. V prvom rade, by ste mali mať správny a kvalitný matrac. Od neho závisí veľmi veľa. Spať treba ísť len vtedy, keď sa cítite naozaj unavení. Pred spaním by ste nemali piť alkohol a jesť ťažké jedlo. Nepiť kávu, čierny alebo zelený čaj. Pri nespavosti sa odporúča medovkový čaj s medom či teplé mlieko s medom. Samozrejme by ste sa mali vyhýbať poobednému spánku. Viac informácií o nespavosti získate na stránke modrykonik.cz/nespavost.

Komentovať