Topánky na šnurovanie sú testom pre deti

Topánky si zaväzujeme už celé desaťročia. Už o tom ani neuvažujeme, je to automatika. Skúšali ste si však niekedy zaviazať topánku aj s miernym postihnutím, ako napríklad poranený prst či iná partia tela? Zrazu nad tým musíte premýšľať a začne to byť komplikované. Viazanie topánok si vyžaduje presný sled jemných pohybov. Mozog koordinuje sekvenciu každej ruky, zatiaľ čo musí ovládať aj načasovanie. Keď to takto rozdelíte, pochopíte, prečo s tým niektoré deti majú problém. Topánky na šnurovanie môžu byť niekedy pre deti boj, s ktorým sa však musia popasovať a zvládnuť ho.

topánky na šnurovanie
Topánky na šnurovanie Pasi

Suchý zips alebo šnúrky?

Topánky so zapínaním na suchý zips sú dobrou voľbou pre veľmi malé deti. Zapínanie na suchý zips uľahčuje a zrýchľuje obúvanie vášho dieťaťa. Zapínanie na suchý zips zaisťuje, že topánky priliehajú tesne k chodidlám, čo vedie k pevnej podpore. Topánky so šnúrkami majú zas viac možností nastavenia ako ich náprotivky na suchý zips. Topánky na  šnurovanie sú navrhnuté tak, aby šnúrky nesťahovali príliš nohy a chodidlo, a zároveň prispievajú k vhodnému prispôsobeniu topánky k chodeniu. Niektoré krátke čižmy so šnúrkami majú na vnútornej strane aj zips, ktorý uľahčuje vyzúvanie a obúvanie veľmi malých detí.

topánky na šnurovanie
Topánky na šnurovanie Ozzie

Topánky na  šnurovanie a cviky

Deti by si mali byť schopné uviazať vlastnú obuv do piatich rokov. Netlačte svoje dieťa zvládnuť túto úlohu za každú cenu, skôr s nimi buďte trpezlivý a možno vyskúšajte jedno z nasledovných cvičení: Vyložte jednu topánku na stôl. To umožní vášmu dieťaťu cvičiť so skutočnou vecou, ​​ale pod uhlom, s ktorým to bude pohodlnejšie a bude lepšie vidieť, čo jeho prsty robia. Alebo ho požiadajte, aby zaviazalo topánky vám alebo súrodencovi. To ho dostane do skrčenej polohy potrebnej na uviazanie, ale bez toho, aby pri tom musel prechádzať zložitejším procesom vyváženia. Keď vaše dieťa zvládne všetky vyššie uvedené kroky, môžete ho nechať prejsť k poslednému kroku – zaviazať si vlastné topánky. Nie je pravdepodobné, že prvých pár pokusov bude dokonalých, napriek tomu ich však pochváľte, isto ich to podporí do ďaľších viazaní.

Komentovať