Topánky – doprajte im potrebnú starostlivosť počas zimnej sezóny!

topánky

Topánky si počas zimy zaslúžia našu starostlivosť

Počas leta sú našou najobľúbenejšou obuvou sandáliky a šľapky, ktoré nepotrebujú žiadnu mimoriadnu starostlivosť, pretože počas krásneho slnečného počasia nie sú vystavované až takej záťaži, ako napríklad topánky a čižmy určené pre jesenné či zimné mesiace, kedy naše musia odolávať mnohým skúškam počasia. Starostlivosť o topánky je potrebné zvýšiť práve počas tohto obdobia, kedy je dôležité udržať naše chodidlá v teple a suchu aj napriek nepriaznivému veľmi vlhkému, sychravému a daždivému počasiu. Veľkou záťažou je pre hlavne zimná sezóna, sneh, mráz či soľ, ktorá sa používa na posyp zimných zľadovatených chodníkov – to všetko dáva zabrať aj tým najkvalitnejším čižmám.

Impregnujte ešte pred prvým použitím!

Topánky treba dôkladne ošetriť impregnačným sprejom ešte skôr, ako s nimi vyrazíte prvý krát do ulíc. Impregnovať nestačí však iba raz, ale opakovane a v niekoľkých vrstvách. Po prvom impregnačnom nástreku ich nechajte voľne uschnúť a postup znova zopakujete aj druhý a možno aj tretí či štvrtý krát za sebou, až kým obuv impregnačný prípravok už nevsakuje. Impregnácia je správne prevedená a dôkladná, až keď prípravok steká po obuvi. Len takto ošetrené topánky sú dostatočne chránené pred vodou a vlhkom.

topánky

Ako sa o svoje topánky staráte vy?

Akú starostlivosť vaše topánky ešte potrebujú?

Topánkam je však potrebné venovať pozornosť nielen pred prvým použitím, ale v ideálnom prípade aj po každom nosení. Nečistoty, ktoré poškodzujú a znehodnocujú obuv, odstráňte vlhkou handričkou skôr ako topánky odložíte do botníka a pri koženej obuvi nezabudnite ani na krém. Ak ste vonku zmokli alebo sa vám topánky premočili v snehu, nikdy ich nesušte pri radiátoroch alebo iných zdrojoch tepla. Osvedčeným trikom je vložiť do topánok pokrčené noviny, ktoré vysajú vlhkosť a nechajte ich schnúť voľne pri bežnej izbovej teplote. Fľaky od soli a snehu, ktoré nám ostali na kožených topánkach a čižmách, najlepšie odstráni handrička namočená do vody s octom a nezabúdajte ani na vnútro topánok, na ktoré môžete použiť antibakteriálne spreje alebo aj klasickú jedlú sódu.

Komentovať