Tonerové kazety a ich cena

Výpočtová technika a tlačiarne sú neoddeliteľnou súčasťou dnešnej doby. V tomto článku sa budeme venovať laserovým tlačiarňam. V stručnosti sa teda zameriame na laserové tlačiarne. Tie patrili dlhú dobou medzi menej rozšírené a vlastnili ich hlavne väčšie firmy. Bolo to spôsobené najmä ich vysokou cenou. Zrejme si to uvedomili aj ich výrobcovia a postupne ich začali zlacňovať až sa dostali na súčasnú cenovú úroveň. Základné modely a to nielen čiernobiele, ale aj farebné si môže dovoliť prakticky takmer každá firma, kancelária, či jednotlivec.

Tak napríklad monochromatickú (čierno-bielu) tlačiareň Samsung SL-M2026W je možné kúpiť aj s tonerovou kazetou len za 64,06 €, čo bolo v nedávnej minulosti nepredstaviteľné.

K laserovým tlačiarňam patrí aj spotrebný materiál, a to tonerové kazety. Pri ich predaji platí tzv. cenový paradox, keď v mnohých prípadoch je nákup novej laserovej tlačiarne a to i s novými tonerovými kazetami „lacnejší“, ako keď si ide zákazník kúpiť následne po ich minutí, nové náhradné tonerové kazety. Príkladov z praxe je mnoho.

Za všetky uvediem napríklad tlačiareň Konica Minolta magicolor 1690 MF, ktorej cena je k 27.09.2016 u jedného zo známych predajcov  270,70 € s DPH. Originálne tonerové kazety, ktoré uvedená tlačiareň používa sú Konica Minolta A0V301H Black v cene 73,57 € s DPH, A0V30GH Cyan v cene 84,96 € s DPH, A0V305H Yellow v cene 82,38 € s DPH, A0V30AH Magenta v cene 81,10 € s DPH a tlačový valec Konica Minolta v cene  A0VU0Y1.

tonerove kazety

Tonerové kazety

Porovnaním nákupnej ceny danej farebnej laserovej tlačiarne i s tonerovými kazetami (tieto sú v tlačiarni pri nákupe už nainštalované) a ceny tonerových kaziet, ktoré po ich minutí musíme zakúpiť ako spotrebný materiál zistíme, že tlačiareň stojí 270,70 € a samostatné náhradné tonerové kazety stoja až 322,01 € s DPH. Takže samotné tonerové kazety sú o 51,31 € drahšie, ako celá tlačiareň pri jej nákupe aj s kazetami. A to sme ešte nezapočítali cenu tlačového valca, ktorý stojí 103,69 €. Pre uvedenie na správnu mieru ešte upresníme, že uvádzaná tlačiareň, je podľa správnosti multifunkčné zariadenie (teda obsahuje skener, tlačiareň, fax a kopírku).

Kompatibilné tonerové kazety

Keďže, ako už bolo uvedené ceny originálnych tonerových kaziet sú dosť vysoké, danú skutočnosť opäť využili výrobcovia náhradných tzv. kompatibilných kaziet, ktoré sú podstatne lacnejšie a tým i pre bežného spotrebiteľa cenovo prístupnejšie.

Tak napríklad originálna tonerová kazeta Cyan pre danú tlačiareň stojí u predajcov v čase písania tohto článku v priemere od 80 až do 88 € vrátane DPH. Naproti tomu kompatibilná kazeta Cyan pre danú tlačiareň stojí len 18,99 € vrátane DPH, čo je rozdiel v prospech kompatibilnej tonerovej kazety od 61,01 až do 69,01 €.

Aj keď medzi popredných výrobcov kompatibilných tonerových kaziet a ich dielov aspoň čo sa týka Európy patrí Anglicko, v celosvetovom merítku je to Čína.

Komentovať