Thajsko hovorí desiatkami jazykov

Práve v týchto dňoch korunovali v Bangkoku nového thajského kráľa Vatčirálongkóna, ktorého otec bol na tróne krajiny Thajsko rekordných 70 rokov. S korunou víťazstva na hlave, vážiacou viac ako sedem kilogramov zlata, ho formálne korunovali ako Rámu X. Samotnej korunovácii predchádzal očistný ceremoniál, pri ktorom bol panovník pomazaný posvätnom vodou pochádzajúcej zo stovky rôznych miest z celej krajiny. Podľa thajskej ústavy má kráľ len obmedzenú politickú moc. Väčšina miestnych obyvateľov krajiny ale panovníka uctieva takmer ako bohov. Zákony krajiny navyše urážku Kráľovského majestátu tvrdo trestajú, často mnohoročným väzením, a preto sa kritika monarchu objavuje len výnimočné.

Thajsko

Thajsko je krajinou budhizmu.

Thajsko, Thajské kráľovstvo alebo aj Siam

Thajsko je však dlhodobo známe aj ako významná turistická a dovolenková destinácia v rámci celého sveta. Jej oficiálnym  názvom je Thajské kráľovstvo, predtým až do roku 1949 bola krajina označované aj ako Siam. Hlavným mestom je Bangkok s 6.6 mil. obyvateľov. Hlavným jazykom je samozrejme thajský jazyk, ale takmer 20% miestnych ľudí hovorí neuveriteľnou pestrou škálou až 76 jazykmi. V známych turistických strediskách a sa však dá celkom hravo dohovoriť aj jednoduchšou angličtinou. Len malá časť miestnych sú vyznávačmi islamu, výrazne tu prevláda budhizmus.

Thajsko

Thajsko ponúka prírodné krásy.

Tropické Thajsko láka aj severanov

Táto krajina v srdci juhovýchodnej Ázie ponúka návštevníkom skutočne tropické pobyty na plážach. Mnohí dovolenkári tu nachádzajú svoje predstavy o tom, ako by mal vyzerať tropický raj. Tyrkysová voda, pláže lemované kokosovými palmami, milí miestni ľudia, ubytovanie, strava a možnosti na športové vyžitie. To všetko je zasadené do koloritu thajskej súčasnosti, ktorá je najživšou kultúrou tejto oblasti. Možno tu zažiť skutočnú tropickú exotiku a súčasne spoznávať kultúrne dedičstvo pôvodného budhistického Siamu. Pobyt pri mori možno kombinovať s výletmi k pamiatkam, na živé miestne trhovisko alebo aj za krásami thajskej prírody. Relatívne suchšie obdobie je od novembra do mája s malým počtom daždivých dní. Od júna postupne pribúdajú monzúnové dažďové zrážky, ktoré vrcholia v septembri a októbri.

Komentovať