Kedy je ten správny čas na detoxikačný čaj?

Detoxikácia je zbavovanie tela škodlivých látok, toxínov, voľných radikálov, látok, ktoré zaťažujú náš organizmus, orgány a brzdia ich správne fungovanie. Ak sa pre ňu rozhodnete, vaše telo sa vám poďakuje. Určite pocítite známy pocit úľavy a ľahšieho bytia. Veď si len predstavte, že s potravou sa do tela dostane i množstvo toxínov. Tie sa vylučujú močom či stolicou, no vylúči ich naše telo všetky? Pečeň, obličky, črevá…nie je to jednoduchá mašinéria a určite sa cestou von z tela nejaký ten toxín vo vašom organizme stratí. Do mašinérie patrí i koža, ktorá toxíny vylučuje potom. Toxíny i dýchame, nielen jeme a dostávajú sa nám do pľúc, do krvného obehu. Ako je zrejmé, máme ich v celom tele a znamenajú pre neho enormnú záťaž.

Poďme teda detoxikovať – detoxikačné kúry zväčša zahŕňajú aj detoxikačné čaje, alebo len čistú vodu, prípadne šťavy, ovocnú alebo zeleninovú. Takýto detox môže trvať jeden deň a viac, bohato stačí, ak sa na začiatok odhodláte na jednodňový pôst.

Ideálnym obdobím na detoxikáciu je jar, lebo organizmus je najmä po zime zaťažený nezdravými jedlami, ktoré v zimnom období zvykneme konzumovať. Z čisto praktického hľadiska je dobré detoxikovať i na jeseň, lebo vtedy nemáme problém s ovocím ani zeleninou, je ich dostatok.

Voda, detoxikačný čaj, pôst nám pomôžu, varujú nás príznaky

Áno, sú určite príznaky, signály, ktoré naše telo vysiela, keď už má niečoho plné zuby, alebo jednoducho nevládze. Cítime najmä nedostatok energie, malátnosť, únavu, ktorá prechádza až do chronickej únavy, sme podráždení, alebo, naopak, melancholickí či depresívni. Predstavte si imunitu, ktorá už v určitom štádiu nevládze eliminovať a brániť telo pred všetkými vplyvmi. Jej oslabenie sa musí niekde prejaviť. Príznakmi sú i hnačka, zápcha, nafukovanie, kožné prejavy ako sú alergie, ekzémy, svrbenie či vypadávanie vlasov. Často sa problémy dotýkajú i očí, ktoré si „vyslúžia“ očný zápal. A práve vtedy si naordinujte pôst.

Detoxikačný čaj, ktorých je niekoľko druhov, využíva najmä liečivú silu prírody. Často sa naň používa lopúch, z ktorého sa spracováva koreň. Lopúch odstraňuje z organizmu ťažké kovy, no pomôže vám i keď máte cukrovku, ak vás trápia kožné problémy, či reumatizmus.

Detoxikačný čaj s aloe vera

 

Vynikajúcim prostriedkom je i žihľava, ktorá z tela odstraňuje toxíny, žihľava je známa ako prečisťovač organizmu a krvi. Je antioxidantom a posilňuje i imunitný systém.

Vynikajúcim detoxikačným čajom je i púpava dvojdomá, ktorá má na starosti vylučovací systém a pomáha obličkám i krvi zbavovať sa škodlivín.

S detoxikáciou to však nepreháňajte. Ak na ňu vaše telo nie je zvyknuté, nenasaďte si trojdňový pôst. Všetko robte postupne, pomaly a s mierou, skúste do jedálnička zaradiť raňajky, pohyb, viac tekutín. Vylúčte alkohol, cigarety, kávu, biely cukor. Neponocujte a nevečerajte neskoro. Vaše telo bude ako znovuzrodené.

Komentovať