Teleskopický obušok moderná ručná zbraň

Pýtate sa čo je teleskopický obušok a ako vyzerá? Je to ručná úderná zbraň, ktorá slúži na sebaobranu, alebo ako donucovací prostriedok pre štátne zložky. Je to krátka tyč, ktorá sa po silnom trhnutí otvorí. Skladá sa z 3 tyčiek, ktoré po otvorení dosahujú diaľku cca ruky. Týmto pádom získavate výhodu pri boji, či pacifikovaní páchateľa, a to hlavne, že viete na diaľku zaútočiť. Druhou výhodou je tvrdosť takejto tyče, ktorá sa vyrába z kalenej či nekalenej ocele.

teleskopický obušok

Stačí pevne trhnúť a teleskopický obušok môžete použiť.

Teleskopický obušok – história tejto ručnej zbrane

Ako prvé ich začali využívať v druhej svetovej vojne špeciálne jednotky Britského kráľovstva nazývané ako Commandos. Líšila sa v tom, že posledná časť tejto zbrane netvorila tyč ako teraz, ale pružina. Teleskopický obušok, ako ho dneska poznáme, sa začal vo veľkom produkovať v 80.rokoch v USA. Za tento výdobytok môžeme poďakovať firme ASP. Ale aby sme sa vrátili naspať do Európy, tak tu máme českú svetovú firmu s názvom Euro Security Products, ktorá vyrába okrem iného aj tento donucovací prostriedok.

Rozdelenie obuškov

Veľkosť obušku sa môže pohybovať od 16“ do 26“. Od 16“ do 21“ sa odporúča pre bežné používanie, a to hlavne preto, že tato veľkosť je dobrá na skryté nosenie pod oblečením. Čím väčší obušok tým je aj ťažší váha sa pohybuje 0,3 KG do 0,6 KG.

teleskopický obušok

Teleskopický obušok z kalenej ocele je takmer nezničiteľný.

Podľa zloženia, ako sme spomínali vyššie, je kalená oceľ alebo nekalená. Toto rozhoduje o tvrdosti obušku. Pri kalenej oceli je takmer nezničiteľný a hlavne neohnuteľný. Pri nekalenej oceli sa môže stať, že pri náraze o tvrdý predmet, alebo pri skladaní obušku, sa môže ohnúť, čo takmer na isto znamená nepoužiteľnosť.

Príslušenstvo

Odporúčam si kúpiť špeciálne puzdro, ktoré zaručuje jeho ľahké a hlavne rýchle otvorenie, čo v takýchto situáciách môže byť rozhodujúce. Ďalšia výhodná vec je LED svetielko, ktoré pripojíte na rukoväť, aby ste si v noci mohli posvietiť najmenej na neosvetlenú cestu a v horších prípadoch na agresora.

Komentovať