Aké svietidlá sú vhodné do detskej izby

Súčasťou interiérového dizajnu  detskej izby sú aj svietidlá

Detská izba je miestom , kde  hlavne  naše deti či vnúčatá vyrastali a rastú  spoločne so svetlom. V detskej izbe sa svetlo mení s tým, ako rastie a vyvíja sa naše dieťa. V prvých rokoch života sa pohybuje väčšinou „pri zemi“ a jeho činnosť je obmedzená na jednoduché hry a na spánok. Neskôr s pribúdajúcimi rokmi využíva izbu aj na domáce úlohy, čítanie či na náročnejšie hry. Interiérový dizajn detskej izby sa postupne mení a menia sa aj svietidlá.

Svietidlá detské

Do detskej izby môžeme svietidlá zakomponovať veľmi kreatívne

Uvažujete o komplexnej rekonštrukcii bytu?

Postupne si dieťa s našom pomocou začne pretvárať interiér izby na vlastný svet plný technologických hračiek. Z detskej izby sa stane bezpečné útočisko pred svetom, ale aj priestor, kde bude dieťa tráviť čas so svojimi kamarátmi a priateľmi. Menia sa aj interiérové farby, pribúdajú plochy pokryté tapetami nielen s úplne detskými motívmi. Na prvom mieste aj pri doplňovaní svietidlami a dotváraní charakteru interiérového dizajnu detskej izby, a to najmä v nižšom veku, by mala byť najmä bezpečnosť detí.

Svietidlá

Svietidlá dotvoria celkový dojem z príbytku.

Výber svietidiel do detskej izby

Čo je to vlastne to svietidlo? Na touto otázkou by sme sa mali doslova vážne zamyslieť, ak  žijeme v panelákovom byte a uvažujeme o modernej a kvalitnej rekonštrukcii nášho panelákového bytu s klasickým zabudovaným bytovým jadrom. Osvetlenie daného priestoru je  vytvorené jedným alebo viacerými zdrojmi svetla. Svietidlo teda  usmerňuje svetelný tok v priestore. Konštrukcia jednotlivých druhov svietidiel aj v interiéri detskej izby by mala zaisťovať zníženie jasov svetelných zdrojov v určitých smeroch a odstránenie nebezpečenstva  oslnenia hrajúcich alebo učiacich sa detí.

Svietidlo v detskej izbe aj ako dekoračný prvok

Svietidlá umiestnené v priestore, kde sa hrajú a pohybujú naše deti by nemali produkovať príliš veľké teplo, tak ako to bolo pri klasických žiarovkách. Musia byť tiež dostatočne odolné a nerozbitné. Svetlo v detskej izbe by malo byť dostatočne intenzívne a dopadať až na podlahu, a to aspoň pri dieťati do veku štyroch rokov. Nie celkom ideálne riešenie sú rôzne farebné svietidlá s detskými motívmi a farbami, pretože väčšinou neposkytujú dostatočnú intenzitu osvetlenie plochy či priestoru. Mali by sa využívať skôr ako dekoračný prvok, a nie ako plnohodnotný svetelný zdroj.

Interiérové farby a charakter svietidiel

Podobne ako v obývačke či v spálni, aj v detskej izbe môže byť vytvorených viac svetelných okruhov. Najlepšie je jedno hlavné neoslňujúce svietidlo a trochu intenzívnejšie lokálne osvetlenie. Izby našich najmenších je potrebné rovnomerne osvetliť vhodnými svietidlami. Zatiaľ čo my dospelí máme v našom možno čerstvo rekonštruovanom byte k dispozícii niekoľko miestností, v detskej izbe je „všetko v jednom“ spálňa, pracovňa, herňa i šatňa. Interiérový dizajn a farby stien a nábytku by sa navyše  mal pomerne rýchlo prispôsobovať nárokom rastúceho dieťaťa.  A to v čase i v priestore.

Komentovať