Suchý vs mokrý systém podlahového vykurovania

Podlahové kúrenie je aktuálne jedným z najčastejšie využívaných systémov vykurovania v novostavbách rodinných domov. Jeho využitie však nie je iba v novostavbách, ale často sa využíva aj pri rekonštrukcii starších domov a budov. Okrem vnútorného zateplenia a izolácie stien, je podlahové vykurovanie jeden z najobľúbenejších spôsobom úprav interiéru s cieľom šetrenia energií.

Tento trend veľkoplošného vykurovania má svojich podporovateľov ale aj odporcov. Nie však toto je cieľom tohto článku.

Stavebníci v súčasnosti po tom ako sa rozhodnú pre využitie podlahového kúrenia v dome prichádzajú na ďalší problém. Akú značku a aký druh podlahového kúrenia je vhodný práve pre ich dom alebo byt. Na trhu je viacero značiek, ktoré sú charakteristické rôznou kvalitou. Avšak dôležitým faktorom je práve typ podlahového kúrenia. Na trhu sú v zásade dva typ a to suché podlahové kúrenie a mokrý systém podlahového kúrenia. A práve ich porovnaniu by som sa rád venoval.

Podlahové vykurovanie suchým systémom

Podlahové vykurovanie suchým systémom je vhodné a využívané hlavne pri rekonštrukciách a drevodomoch. Teda v priestoroch, kde sa nemôžu používať liate potery alebo je potrebná nízka konštrukčná výška kúrenia. Pokládka tohto typu podlahového kúrenia je jednoduchá a rýchla. Vďaka systému nízkej profilovej dosky, do ktorej sa uchytávajú rúrky je montáž jednoduchá a rýchla.

Po položení systémovej dosky nasleduje rozloženie teplorozvodných plechov, do ktorých sa upevnia rúrky. Rúrky sú kryté oddeľovacou fóliou na ktorej je už iba roznášacia vrstva a na nej podlaha. Najčastejšie drevené parkety alebo keramická dlažba.

Mokrý systém podlahového vykurovania

Pri tomto systéme sú rúrky rovnako upevnené na systémovej doske. Rozdiel je však v tom, že doska má výstupky do ktorých sa rúrky upevnia a následne sa zalievajú poterom. Betónovým alebo sadrovým. Pri tomto systéme je roznášacou vrstvou priamo poter na ktorom je už vo výslednej vrstve umiestnená podlahová krytina, teda najčastejšie dlažba alebo parkety.

Tento systém je vhodný do obytných a verejných priestorov. Jeho jasnou výhodou je, že zvládne aj veľké a opakované zaťaženie. Nevýhodou je nemožnosť jeho využitia v drevostavbách a pri čiastočných rekonštrukciách.

Oba spôsoby podlahového kúrenia majú svoje výhody aj nevýhody. Pokiaľ sa neviete rozhodnúť, ktorý spôsob je správny nechajte si radšej poradiť od odborníkov. Potrebné informácie ľahko získate napríklad aj tu.

podlahove-kurenie

 

podlahové-vykurovanie

Komentovať