Sú strojové omietky najlepším riešením pre fasády rodinných domov?

Blíži sa jar, čo je ideálne ročné obdobie pre výstavbu alebo rekonštrukciu rodinných domov. Nuž a súčasťou takejto výstavby alebo rekonštrukcie sú nepochybne aj omietky. Zvažujete, aké fasádne omietky budú pre váš rodinný dom najvhodnejším riešením? Potom by ste si určite mali prečítať tento článok, kde sa pozrieme o čosi bližšie na to, či sú vhodnejšie ručné alebo strojové omietky, aká je ich cena a na čo by ste určite nemali zabúdať. 

strojové omietky

Ručné alebo strojové omietky?

Je úplne bežné, že majitelia domu nemajú neobmedzený rozpočet na stavbu či rekonštrukciu a práve preto sa snažia ušetriť financie všade tam, kde je to možné. Pri výbere omietok sa jednoznačne ako lacnejšia možnosť ponúkajú ručné omietky. Nie je to však úplne tak. Pokiaľ ide o interiérové omietky, tam naozaj môžete trochu ušetriť a zvoliť si ručný spôsob omietania, dokonca aj svojpomocne. Ručné omietanie je síce pomalšie a tiež menej precízne, ale ušetrí vám určitý obnos peňazí. Na druhej strane, pokiaľ ide o fasády rodinných domov, tu sa veľmi šetriť neoplatí. Pri omietaní tak veľkej plochy, akými fasády sú, je oveľa lepšie zvoliť strojové omietky. Strojové omietky – cena sa síce pohybuje okolo 7 eur za meter štvorcový, no to určite stojí za kvalitne prevedenú a precízne omietnutú fasádu domu, ktorá vám pri správnej starostlivosti vydrží pokojne aj desaťročia.

čistenie fasád

Existuje ešte tretia možnosť – čistenie fasád

Ak nejde vyslovene o výstavbu nového rodinného domu, ale len o rekonštrukciu, ručné a strojové omietky nie sú jedinou možnosťou, ktorú máte. Máte totiž k dispozícii aj tretiu možnosť – čistenie fasád. Často sa stretávame s tým, že majitelia sa rozhodnú fasády rodinných domov rekonštruovať, prípadne premaľovávať aj vtedy, keď je fasádna omietka iba znečistená. Čistenie fasád totiž u nás stále nie je natoľko rozšírené a nevie o ňom každý. No vy by ste mali vedieť, že práve táto možnosť je pri rekonštrukcii domu vysoko efektívna a môžete pri nej ušetriť 50 až 70% nákladov oproti novej fasáde. A to sa predsa oplatí vyskúšať, však?

Komentovať