Stierkovanie a správne postupy

Ak si budete chcieť prvýkrát vyskúšať stierkovanie vlastnými rukami, budete očakávať taký hladký povrch, aký dosahujú profesionáli. Koniec koncov, posledná vec ktorú chcete, je skončiť s nerovnou stenou, ktorý vás rozčúli vždy, keď ju uvidíte. Stierkovanie je umenie a treba postupovať podľa osvedčených postupov. Aby ste dosiahli perfektnú povrchovú úpravu treba ich dodržať a neexistujú žiadne skratky.

stierkovanie
Príprava na stierkovanie je mimoriadne dôležitá

Ako začať stierkovanie

Vo fázach omietania zohráva dôležitú úlohu každá z nich. Akonáhle ste pripravili stenu, naneste prvú vrstvu omietky, ktorá by mala mať hrúbku asi 2 mm. Keď ste omietku naniesli, pohybujte stierkou dlhým pohybom a postupne ju splošťujte k stene. Pri tomto prvom nátere je dôležité získať plochý rovnomerný náter bez vydutín. Príliš sa nestarajte o stopy stierky alebo hrebene, pretože na ne príde rad neskôr. Keď omietka začína spevňovať, vtedy môžete prvú vrstvu vyrovnať čistou stierkou a uistiť sa, že výtlky budú vytlačené. Tajomstvo spočíva v použití pevného tlaku pri dlhodobom pohybe stierky po stene. Hneď po dokončení druhej etapy naneste druhú vrstvu omietky. Je to veľmi podobné ako v prvej fáze, ale tentoraz použijete iba polovicu omietky. Ani v tejto fáze nezabíjajte príliš veľa času opravou dier, pretože nechcete, aby vám časti omietky zaschli.

stierkovanie
Stierkovanie okolo okien

 

Finálna fáza

Teraz treba omietku vyhladiť a odstrániť všetky diery a nerovnosti. Opäť nezabudnite prejsť stierkou po stene v správnom uhle, znížite tým riziko vlečenia alebo škrabania. Vyvíjajte pevný tlak a nerobte si príliš starosti s hrebienkami, pretože tie bude možné odstrániť ešte v nasledujúcom kroku. Keď prechádzate po stene, pozorne hľadajte otvory a ak sa niektoré nevyplňujú napriek tlaku vašej stierky, potom naneste do otvoru viac sadry a vyrovnajte ho. Teraz odstráňte všetky hrebene pevným tlakom stierky. Ak je už omietka pevnejšia a nie je ľahké ju pretlačiť, môžete rozšíriť uhol stierky o stenu, ale dávajte pozor, aby ste nezoškrabali omietku. Záverečná fáza omietania by vám mala zanechať pekný, ba dokonca až mierne leštený povrch. Keď začne sadra tmavnúť a schnúť, môžete hladidlom prejsť po celej stene a dokončiť ju. A máte hotovo!

Komentovať