Stetoskop kúpiť alebo nekúpiť?

Pri návšteve u lekára ste s týmto prístrojom určite boli vyšetrovaní. Keď nie, isto ste o ňom už počuli alebo ste ho mali možnosti vidieť vo filme. U lekára je to bežná záležitosť. Napadlo vás niekedy stetoskop kúpiť? Pokiaľ nieste lekár viete ho využiť na počúvanie jemných zvukov. Napríklad keď ste zabudli číselnú kombináciu na váš trezor. Ale asi radšej zavolajte odborníka. Každopádne stetoskop kúpiť môžete. Dostať ho samozrejme na internete v rôznych prevedeniach. Ale čo o ňom vieme? Nieje to žiadny módny doplnok. Ale skôr lekárska pomôcka alebo prístroj.

Moderný stetoskop

História stetoskopu

Stetoskop má za svoju existenciu pomerne dlhú históriu. Jeho začiatky môžeme stopovať až do roku 1816 kedy ho vyvinul Francúzky lekár René Laënnec. Prvé vyšetrenia sa praktizovali jednoduchým priložením ucha lekára na telo pacienta. Toto bolo ale nepresné a zvuk bol slabý. René začal experimentovať ako tento proces zdokonaliť. Prvý zlepšovák bol jednoduchý papier v tvare valca ktorý sa priložil na pacientovo telo a z druhej strany bol načúvajúci lekár. Prvý stetoskop sa objavil po troch rokoch experimentovania. Mal opäť tvar valca ale tento krát bol z dreva. Zvuk bol presnejší a ľahšie počúvatelný. Stetoskop získal mnoho podporovateľov. Ďalších sto rokov tento vynález zaznamenal značný vývoj. Boli použité materiály ako guma a dokonca aj slonovina a nechýbali tiež rôzne tvary a vyhotovenia.

Takto vyzerá fonendoskop keď sa používa na vyšetrovanie

Stetoskop dnes

Dnes tento prístroj poznáme v znám tvare do písmena Y. Počúvacia hlava je obojstranná na počúvanie tónov s nízkou frekvenciou a na druhej strane je membrána ktorá tieto tóny filtruje. Už v roku 1961 doktorom Davidom Littmannom publikovaný ako ideálny stetoskop. Posledných 50 rokov teda neprišli revolučné zmeny v jeho konštrukcií. S vývojom elektroniky ale prichádzajú elektronické stetoskopy. Zatiaľ nie sú u nás tak rozšírené na základe ich vysokej ceny a väčšej zložitosti. Takýto stetoskop v sebe obsahuje mikrofón a elektronicky zosilňuje signál. Takýto digitálne spracovaný zvuk je silnejší a ešte presnejší. Aký sa rozhodnete stetoskop kúpiť, je na vás.

Komentovať