Správne bežecké topánky

Výber správnej a kvalitnej obuvi by sme nemali nikdy podceňovať a to platí nielen pre bežnú obuv, ale aj pre topánky určené na športovanie. V tomto prípade sa naozaj neoplatí šetriť a prihliadať na cenu, ale skôr uprednostniť kvalitu a čo najvyšší komfort pre naše chodidlá.

Pri športe, ako je napríklad beh, dochádza k zvýšenej záťaži kĺbov a práve nesprávne topánky či tenisky môžu spôsobovať zvýšené opotrebovanie bedrových, kolenných aj členkových kĺbov a v konečnom dôsledku aj celej chrbtice. Navyše, zlé topánky môžu spôsobovať otlaky a iné nepríjemné pocity, čím vám beh značne znepríjemnia.

 

Bežecké topánky a dôležité kritéria pre výber

topánky

Bežecké topánky by ste si mali kupovať o niečo väčšie, pretože chodidlo sa pri behu rozpína

Pri výbere bežeckej obuvi je dôležitá nielen veľkosť a typ chodidla, ale aj telesná hmotnosť, frekvencia behu a samozrejme typ terénu, na ktorom plánujete behať.

Bežecké topánky si kupujte vždy o niečo väčšie, ako je vaše chodidlo, pretože pri behu dochádza k väčšiemu rozpínaniu chodidla v topánke ako pri bežnej chôdzi (ideálne je, ak sa medzi pätu a zadnú časť tenisky bez problémov zmestí  váš ukazovák). Typ chodidla a spôsob našľapovania najlepšie zistíte podľa starších obnosených topánok (pri výraznejšom opotrebovaní vnútornej časti podrážky ide o nadmernú pronáciu (spôsob došľapu chodidla), pri opotrebovaní vonkajšej strany podrážky o supináciu a ak je podrážka opotrebovaná v strede, je to ideálny spôsob došľapu). Je preto dôležité vybrať si tenisky, ktoré budú váš typ našľapovania korigovať a tlmiť tým dopad chodidla na terén.

topanky-6

Pri kúpe bežeckej obuvi berte do úvahy terén, po ktorom budete behávať

Terén ideálny pre beh

Ideálne je behať po mäkkom trávnatom teréne, ktorý značne tlmí dopad chodidla, na rozdiel od tvrdého asfaltového či betónového povrchu, kedy naše kĺby dostávajú podstatne viac zabrať. Tenisky určené na behanie po takomto tvrdom teréne musia byť dostatočne odpružené a uspôsobené pre cestný beh. Pre beh v neupravenom teréne, napr. v lese, je ideálna tzv. trailová bežecká obuv. Univerzálne bežecké topánky sú určené pre rekreačných bežcov a sú vhodné pre beh v rôznom teréne.

Komentovať