Slnečné okuliare a ich výroba

Slnečné okuliare slúžia ako štít, ktorý chráni náš zrak pred UV žiarením. To síce vytvára zeleň na planéte a vďaka nemu môžeme dýchať kyslík, ale zároveň poškodzuje ľudské tkanivá, či už na pokožke alebo v očiach.

Okrem toho sú aj štýlovým módnym doplnkom, ktorým vieme vyjadriť svoj charakter alebo identitu na základe značky, ktorú nosíme. Vieme tak komunikovať svoje emócie, nápady a celkovú náklonnosť či už k športu, extravagancii či minimalizmu.

Ako sa však slnečné okuliare vyrábajú?

Návrh slnečných okuliarov

Ako prvé pri vytvorení novej kolekcie prichádza nápad, ktorý hlavný dizajnér môže čerpať odkiaľkoľvek. Či už z tvarov prírody, architektúry alebo popkultúry. Nápadom sa medze nekladú. Pri vytváraní nápadu však dizajnér nesmie zabudnúť, pre koho budú okuliare určené a pri akej príležitosti sa budú nosiť. Pôjde o detské okuliare? Športové okuliare, slnečné okuliare do zimných mesiacov alebo na pláž? A o aký štýl pôjde? Retro, moderný alebo luxusný? Všetky tieto prvky si musí návrhár zakomponovať do svojho konceptu.

slnečné okuliare
Zlaté a oranžové sklíčka sa hodia na šoférovanie

Po vytvorení konceptu prichádza na svet prvý prototyp. Ten sa v závislosti od materiálu vyrába buď pilovaním – obrábanie alebo hladenie materiálov s pilníkom – alebo frézovaním – rezaním otáčajúcimi frézovými zubami.

Materiály na výrobu slnečných okuliarov

Návrhár si pri výrobe rámov okuliarov môže vybrať zo širokej ponuky materiálov, či už je to drevo, kov alebo plast – ten sa používa najčastejšie buď vo forme vstrekovaného plastu alebo acetátu. Rozdielom je, že acetát sa vstrekuje alebo odlieva do foriem, zatiaľ čo acetát sa vyrezáva z acetátových dosiek.

Sklíčka slnečných okuliarov

Dôležitý je a výber sklíčok. Každá farba skiel slnečných okuliarov má svoje opodstatnenie v rôznej situácii. Mnoho ľudí si myslí, že čím sú sklíčka tmavšie tým je ochrana proti žiareniu lepšia. To však nie je pravda. Čierne, šedé a strieborné sklíčka sú univerzálnou voľbou do všetkých svetelných podmienok. Modré sklíčka zas znižujú jas, zostrujú obrysy, redukujú oslnenie a zlepšujú farby. Hodia sa najmä pri snežení alebo v hmle. Do silného slnečného počasia sa odporúča nosiť hnedé. Na lyžovačky a celkovo do zasneženého počasia dobre poslúžia červené, oranžové a žlté sklá okuliarov. Na šoférovanie sa takisto hodia červené a oranžové ale aj zlaté a ružové. Zelené sklíčka sa zas hodia na turistiku a outdoorové aktivity.

slnečné okuliare
Zelené sklíčka sa hodia na turistiku

Polarizačné okuliare

Ešte väčšiu ochranu poskytujú tzv. polarizačné okuliare, ktoré disponujú dodatočným filtrom, ktorý prepúšťa vertikálne svetlo a pohlcuje horizontálne svetlo, ktoré sa odráža od horizontálnych povrchov. Teda v prípade, ak sa chce dizajnér zamerať práve na slnečné okuliare pre šoférov a lyžiarov, môže sa rozhodnúť aj pre polarizačné okuliare.

Komentovať