Skrine na zbrane a ich opodstatnenie

Skrine na zbrane vás ochránia pred mnohými nepríjemnosťami. Pušky a pištole predsa nie sú žiadne hračky. Ľahký prístup k zbrani môže využiť váš neskúsený známy, ktorý s ňou nebude vedieť narábať. V prípade zlej manipulácie môže dôjsť k ťažkým nehodám na zdraví ale aj na životoch. Takéto nehody sa žiaľ stávajú veľmi často. Preto by mala byť skriňa na zbrane povinnou výbavou každého nadšenca zbraní. Ich zabezpečenie je ohraničené aj zákonom.

skrine na zbrane
Skrine na zbrane sú potrebné predovšetkým pri veľkom množstve zbraní a streliva

Skrine na zbrane a ich výhody

Najväčšou výhodou skrine na zbrane je samozrejme jej zabezpečenie pred lúpežou. Musíte uznať, že taká krádež strelnej zbrane môže vyvolať veľké problémy. Určite nechcete, aby sa vaša zbraň objavila v televíznych novinách pri najnovšej tragédii – lúpeži, vražde, prestrelke či teroristickom útoku. Svoju strelnú zbraň si radšej poriadne uschovajte v certifikovanom trezore.

Ďalšiu výhodu sme už spomínali vyššie. Je ňou ochrana pred nesprávnou manipuláciou, napríklad u detí, či neskúsenej návšteve u vás doma. Zbraň nie je hračka a jej narábanie musí byť podmienené zbrojným pasom alebo dostatočným dozorom.

Nakoniec, zabezpečenie zbraní a streliva ukladá aj Zákon o strelných zbraniach a strelive.

skrine na zbrane
Zabezpečením zbrane predídete nesprávnemu používaniu a nešťastiam

Mať skriňu na zbrane je zákonná povinnosť

Presnejšie o povinnostiach pri uchovávaní zbraní a streliva hovorí zákon č. 190/2003 Z. z. (Zákon o strelných zbraniach a strelive a o zmene a doplnení niektorých zákonov). Ich zabezpečenie rieši § 55 spomínaného zákona.

V skratke, ak na uloženie istého množstva zbraní a streliva nepoužijete trezor, ste povinný zbrane a strelivo uzamknúť oddelene, či už v uzamknutej miestnosti, uzamknutej skrini či debne. Z uvedeného vyplýva, že ak nemáte samostatnú miestnosť na vaše flinty, dostatočne veľký trezor alebo akékoľvek uzamykateľné priestory ako pokladnica, či zásuvka, bude pre vás kúpa skrine na zbrane nevyhnutná.

Je len na vašom svedomí ako majiteľa, akú možnosť zabezpečenia zbrane si zvolíte. Skriňa na zbrane je vhodná predovšetkým pre poľovníkov, zberateľov starožitností ale aj pre športovcov.

Komentovať