Šípy by nemali míňať svoj cieľ

Lukostreľba je predovšetkým relaxačná a rekreačná pohybová činnosť jednotlivca. Človek strieľajúc šípy z luku na terč sa zvykne poriadne nachodiť. Aj hľadaním vystrelených šípov, ktoré minuli svoj cieľ. Preto by si lukostrelec mal veľmi pozorne vyberať druh luku a aj svoje šípy. A ak je začínajúcim strelcom, nemal by sa báť poradiť sa s niekym skúsenejším. Lukostreľba môže byť pre niekoho iba občasným koníčkom. A niekto sa tak nadchne streľbou z luku, že sa tomu začne venovať pravidelne až závodne.

šípy

Kvalitné šípy patria k presnej streľbe.

Kvalitný luk, šípy a účinná streľba

Každý lukostrelec by si mal svoje náradie vyberať sám. Dôležité je ale mať kvalitné vybavenie, a to nielen kvôli výkonu luku, ale tiež kvôli zachovaniu bezpečnosti pri streľbe šípmi. Vyberať si je doslova z čoho a zo širokej ponuky výrobcov. Luky reflexné, kladkové, športové aj tradičné a obľúbené dlhé luky. Šípy rôznej dĺžky, z rôznych materiálov a rozmanité príslušenstvo k streľbe z luku. Kvalitné vybavenie si zabezpečí hravo tak začiatočník, ako aj pokročilejší lukostrelec  podľa svojich predstáv a potrieb.

šípy

Šípy by mali byť z kvalitných materiálov.

Na začiatok asi lacné šípy

V lukostreľbe sa používajú pestré druhové typy rôznych šípov. Najčastejšie sú to karbónové alebo hliníkové šípy. V ponuke sú aj drevené, laminátové ale aj šípy vyrobené kombináciou rôznych použitých materiálov. Pre šípy je dôležitá ich dĺžka a spin. Dĺžka šípu sa vyberá podľa zmerateľnej dĺžky náťahu lukostrelca. Na určenie správneho spinu slúžia tabuľky, ktoré dodávajú výrobcovia šípov. Pre určenie spinu je dôležitý typ luku, jeho sila a aký dlhý náťah má lukostrelec. Začiatočník by mal začať skúšať svoju streľbu používaním lacnejších šípov. Nielen preto, že veľká časť prvých desiatok výstrelov míňa terčovnicu. Určite aj preto, že kvalitnejšie a drahšie šípy sú často krehké a húževnaté. Pri nevhodnej technike streľby môže tak častejšie dochádzať k ich strate, poškodeniu alebo dokonca úplnému zničeniu. Preto je pre lukostrelca začiatočníka určite vhodnejšie investovať do lacnejších šípov.

Komentovať