Šípy ani príliš tuhé ani príliš mäkké

Kúpili ste si pred časom kvalitný reflexný luk s priloženou sadou šípov a občas si rekreačne zastrieľate s priateľmi na vhodnom a bezpečnom mieste za chatou či vidieckym domom? A čoskoro ste zistili, že to nie je ono a presnosť vašej streľby aj správanie sa šípov počas letu na terč je akési nepredvídateľné? Kúpa vhodného druhu šípov v správnej tuhosti je rovnako dôležitá, ako kúpa spoľahlivého luku. Šípy neradno podceniť.

šípy

Šípy nakupujte s rozumom.

Nie je šíp ako šíp

Už ste sami z vlastnej skúsenosti pri streľbe z luku zistili, že ak je šíp príliš tuhý, odskočí pri výstrele od lučiska? Šíp je takto nesprávne vedený pri výstrele a míňa cieľ?  Na druhej strane ak sú šípy príliš mäkké a ohybné, ovinú sa nevhodne okolo luku a majú s nim dlhši kontakt. Výstrel je tak opäť nevhodne ovplyvnený a zadná časť šípu môže nepatrne buchnúť do luku.

Materiál, dĺžka a hmotnosť

Jednotlivé šípy sa od seba líšia svojím účelom. Podľa toho sa odvíja aj ich cena, povaha materiálov, dĺžka alebo hrúbka stien šípov alebo aj ich hmotnosť. Dôležitým indikátorom kvality je tzv. spine. Čo zjednodušene vyjadrené predstavuje prehnutie šípu najmä pri štandardnom zaťažení. Ak si nie ste istí, aké šípy si vybrať a s lukostreľbou začínate, je určite rozumnejšie poradiť sa s odborným personálom priamo v špecializovaných predajniach.

šípy

Šípy by nemali byť príliš tvrdé.

Šípy drevené, duralové alebo dokonca karbónové?

Ponuka na lukostreleckom trhu je veľká a pestrá. Prí výbere vhodnýcu šípov práve pre ten náš luk je vždy potrebné sústrediť sa na ich čo  najmenšiu nutnú hmotnosť. Ak sa to s hmotnosťou šípov preženie, hrozí prasknutie luku. Drieky pre drevené šípy sú väčšinou vyrobené z kvalitného cédrového dreva. Používajú sa najmä pri lukostreľbe z tradičných lukov a majú relatívne malú životnosť. Karbónové šípy sú vhodné pre všetky druhy lukov. Oproti duralovým šípom vynikajú ľahkosťou a rovnosťou. Pri streľbe sa neohnú ako šípy duralové, výnimočne sa môžu zlomiť.

Komentovať