Sedacie súpravy – aký materiál si zvoliť?

sedacie súpravySedacie súpravy sú neodmysliteľnou súčasťou každej obývačky. Sú miestom pre večerný oddych pri televízore či dobrej knihe, rovnako ako aj miestom posedenia s priateľmi a návštevami, ktoré k nám zavítajú. Nuž a práve z toho dôvodu, že patria k nábytku, ktorý využívame dennodenne, mali by sme si dať záležať pri ich výbere. Podľa čoho vyberať a kupovať sedacie súpravy?

SEDACIE SÚPRAVY – AKÝ POŤAHOVÝ MATERIÁL SI VYBRAŤ?

To, čím nás sedacie súpravy upútajú na prvá pohľad je ich vzhľad. Dôležitú úlohu samozrejme zohráva farba, ktorá by mala dokonale zapadnúť do interiéru našej obývačky, no my sa budeme venovať skôr materiálom, ktorými sú sedacie súpravy potiahnuté.

SEDACIE SÚPRAVY PRE DOMÁCNOSTI, KDE SÚ MALÉ DETI

sedacie súpravy

Ak máte doma malé deti, výber poťahového materiálu treba zvážiť dvojnásobne. Nehody s rozliatym čajom, farbičky alebo kúsky čokolády po celej sedačke – to všetko sú veci, ktoré môžu zničiť vašu sedačku v priebehu niekoľkých minút, ak si nevyberiete správne. Aký materiál je teda vhodný do domácnosti, kde sú malé deti? Na výber máte hneď z niekoľkých možností – mikrovlákno, mikroplyš, EKO koža alebo pravá koža.

MIKROVLÁKNO, MIKROPLYŠ, EKO KOŽA ALEBO PRAVÁ KOŽA?

Mikrovlákno – sedacie súpravy potiahnuté mikrovláknom pripomínajú semišové sedacie súpravy. Ich údržba je naozaj jednoduchá a navyše sú príjemné na dotyk i pohľad.
Mikroplyš je materiál, ktorý na sedacích súpravách môžete vidieť asi najčastejšie. Nie len že sa ľahko čistí, ale je aj odolný voči zašpineniu.
EKO koža – vhodná najmä pre malých a veľkých alergikov, pretože nečistôt sa na nej zbavíte naozaj rýchlo a jednoducho. Stačí vám voda a trocha saponátu. Čo však môže byt nevýhodou je, že sa opotrebováva rýchlejšie než ostatné materiály.
Pravá koža – všetci poznáme jej výhody, ako napr. elegantný vzhľad a vysoká kvalita, avšak pri malých deťoch si treba dať pozor na to, aby koža bola dobre chránená (lakovaná).

AKÉ MATERIÁLY PRE SEDACIE SÚPRAVY EŠTE EXISTUJÚ?

Okrem týchto materiálov sú ešte dva, ktoré sú pomerne časté, avšak sedacie súpravy s takýmto povrchom sú menej vhodné pre deti.
Prvým z nich je úplne klasická poťahová látka z bavlny, ktorej výhodou je dobrá cena, avšak jej životnosť a kvalita je veľmi nízka.
Druhým je tzv. žinilka – materiál je veľmi príjemný na dotyk, avšak jeho čistenie je náročné.

Komentovať