Schody v dome ako jeho najfrekventovanejšie miesto

Každý majiteľ viacpodlažného domu musí skôr či neskôr riešiť otázku schodiska. Aké schody v dome sú najlepšie? Ktorý materiál vydrží dlho a ľahko sa udržiava? Na schodisko treba myslieť už pri jeho navrhovaní, pretože aj keď si to veľa ľudí neuvedomuje, ide o najfrekventovanejší priestor v dome. Pri jeho navrhovaní treba myslieť na niekoľko dôležitých faktorov a to nielen na rozmery a tvar, ale aj na jeho povrchovú úpravu, pevnosť, bezpečnosť či pohodlnosť. Schody v dome by mali dotvárať interiér a perfektne ladiť s podlahou, dverami, oknami a štýlom nábytku. Najbezpečnejším spôsobom ako si vybrať a zabezpečiť schodisko do domu je osloviť nejakého odborníka, no určite by ste mali mať aspoň malú predstavu o tom, čo chcete.

schody v dome

Schody v dome by mali ladiť s podlahou, dverami, oknami a nábytkom.

Schody v dome – aký materiál je naj?

Jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere vhodného schodiska je materiál, ktorý sa na jeho výrobu použije. Ťažko ale povedať aký je najlepší, pretože každý materiál má svoje pre aj proti. Záleží hlavne na vašich osobných preferenciách, ako aj na tom, v akom štýle máte zariadený interiér. Najbežnejšou voľbou sú drevené schody v dome, predovšetkým z bukového alebo dubového dreva. Nezaostávajú ani kovové schody, sklenené schody alebo dokonca betónové schody. Vopred si premyslite aj to, či bude neskôr na schodoch dlažba, koberec alebo na nich nebude nič.

schody v dome

Najbežnejšou voľbou sú drevené schody v dome.

Schody v dome a zábradlie

Nielen schody, ale aj zábradlie hrá pri výbere schodiska veľkú úlohu. Zábradlie totiž dotvára celkový dojem a vzhľad schodiska. Vďaka širokej škále farieb, tvarov, prevedení aj štýlov je ponuka naozaj pestrá. Myslite na to, že zábradlie by malo byť nielen pekné, ale hlavne bezpečné. Nielenže nás ochráni pred pádom, ale poslúži aj ako opora pri výstupe a zostupe po schodisku. Zábradlie býva zvyčajne 110 centimetrov vysoké a na jeho výrobu sa najčastejšie používa oceľ, drevo, betón alebo ich kombinácia. Pokiaľ ide o schody v dome, mali by byť okrem iného aj ľahko udržiavateľné a nemal by byť pod nimi umiestnený žiadny jedálenský stôl či iný sedací nábytok.

Komentovať