S ktorými druhmi organickej hmoty sa záhradkár stretáva?
Organická hmota, či inak kompost, hnoj, má takmer každý záhradkár niekde v rohu svojej záhrady. Na kompost sa využíva výlučne organický odpad. Môžu to byť rôzne konáriky, vetvičky či niektorý kuchynský odpad. Aké druhy organickej hmoty ešte záhradkár môže použiť na kompost?
Náš domáci záhradkár pri pravidelnom hnojení najčastejšie používa rôzne druhy maštaľného hnoja a produkty kompostovania, ktoré môžu zahrňovať niektoré aj nasledujúce možností.
Druhy záhradného hnoja, ktoré záhradkár môže využiť
Živočíšny hnoj
Sú to hlavne výkaly (fekálie), moč a podstielka z fariem a maštalí; môžu už byť pekne prehnité alebo aj čerstvé.
Podrvená kôra stromov
Podrvená kôra ako aj iný nekompostovaný drevitý odpad priamo z lesa, môže pridaním do pôdy spôsobiť jej ochudobnenie o prítomný dusík; najvhodnejšie je použiť takéto organické hnojivo ako vrstvu materiálu na povrchu pôdy (tzv. „mulč“).
Napadané lístie
Čerstvé lístie môže po pridaní do pôdy tiež spôsobiť jej ochudobnenie o dusík; najvhodnejšie je, ak ho záhradkár pridá do svojho záhradného kompostu.
Záhradný kompost
Bežne používaný kompostovaný záhradkársky zelený odpad, s trochou občasne pridaného kuchynského odpadu, je pre záhradkára ten „najjednoduchší“ druh hnojenia.
Zelené hnojivo
Zelená vňať určitých vhodných rastlín zaliata vodou vo vhodnej väčšej nádobe; niektoré vhodné živiny sú takto vylúhované do vodného roztoku; nie je to ale vhodný zdroj organickej hmoty pre záhradkára, obsahuje príliš veľa samotnej vody.
Kuchynský odpad
Je široko dostupný, ale je určite vhodné ho pred použitím dôkladne skompostovať.
Pokosená tráva
Zmes pokosenej trávy z trávnika má k dispozícii asi každý záhradkár; je ale dobré veľmi vhodne skompostovať ho spoločne s nejakou na organický uhlík bohatou hmotou, ako je napr. aj obyčajná kvalitná slama.
Prehnité listy zo stromov
Ide predovšetkým o prehnité listy popadané na zem priamo zo stromov bez žiadnych pridaných prímesí.
Hydinový a kurčací hnoj
Len veľmi malé množstvá môžu byť pridané priamo do pôdy; je to veľmi hodnotný aktivačný faktor procesu kompostovania alebo ako vhodná náhrada za umelé hnojivá.
Mestský kompost
Spracovaný a skompostovaný záhradný odpad, odpad z domácnosti a priemyselných podnikov obyčajne za vyšších teplôt než ten náš domáci; obsahuje tak menej semien burín či zárodky nejakých možných chorôb rastlín.
Odpad z pestovania húb
Tento zvláštny substrát môže byť lokálne dostupný a môže byť aj lacný; má prevažne alkalický charakter, takže sa hodí pre kyslé pôdy a pestovanie zeleniny.
Rašelina
Záhradkárom je zástancami organického záhradníčenia doporučené nepoužívať rašelinové produkty na hnojenie; radšej by mal záhradkár zvoliť menej environmentálne poškodzujúcu alternatívu pri hnojení svojich záhonov.
Slama
Slama z obilnín odoberá v pôde dusík počas jej hnitia; preto je lepšie ak ju záhradkár skompostuje so zeleným odpadom bohatým na dusík (napr. tá tráva z pokoseného trávnika).
No a v neposlednom rade živočíšne kaly
Tekuté maštaľné hnoje sú dosť problematické na priame použite v záhradke; sú však vo veľkom rozsahu používané na väčších plochách na farmách pravidelne.