Rozdiel medzi Krav Maga a inými bojovými umeniami

krav-maga-bratislavaV súčasnej dobe, keď kriminalita a agresivita narastá, sú napadnutia čoraz častejšie. Veľa ľudí hľadá možnosť ako sa dokázať aktívne brániť. Niektorí siahajú po strelných zbraniach, ktoré nosia stále so sebou. Iní sa radšej zameriavajú na možnosti bojových športov a bojových umení. Táto možnosť so sebou prináša okrem zlepšenia vlastnej sebaobrany aj zlepšenie telesnej kondície a celkovo je prospešná pre zdravie.

Bojové umenia

Medzi verejnosťou sa tešia čoraz väčšej obľube rôzne bojové umenia, či už sa jedná o judo, karate, džiu džicu, aikido alebo iné bojové umenie. Základnou vlastnosťou bojových umení je snaha o férový boj a väčšinou je prepojený s určitou filozofiou. Cvičenci sa zameriavajú nielen na tréning svojho tela, ale trénujú si aj myseľ a prepájajú boj s duchovnom. Dôvod plynie z tradícií bojových umení, ich historického vývoja a snahy dosiahnuť niečo viac. Bojové umenia sa často stávajú aj životným štýlom.

Bojové športy

Bojové športy ako zápasenie, box, kickbox, MMA a ďalšie sú tiež čoraz viac v obľube. Ich cvičenci sa zameriavajú iba na boj a trénujú bojové situácie. Pri tréningoch sa opakujú často rovnaké bojové sekvencie, ktoré potom človek používa automatizovane pri súbojoch. Problémom pri využití týchto vedomostí pri sebaobrane je očakávanie férového a spravodlivého zápasu. Toto sa však väčšinou v reálnom svete nedeje.

Krav maga – alternatíva sebaobrany

Bojový štýl, ktorý sa reálne zrodil v uliciach predvojnovej Bratislavy, je alternatívou k bojovým športom aj bojovým umeniam. Krav maga sa nezameriava na férový boj. Základnou myšlienkou je ochrániť sa a dostať sa čo najrýchlejšie do bezpečia. Pri tomto štýle sebaobrany sa využívajú boxerské údery, údery na ohryzok a oči, kopy do rozkroku. Zároveň sa tu učí ako sa brániť pri útoku nožom či inými zbraňami. Avšak základnou ideou je vyhnúť sa konfliktom.

Krav maga je bojový štýl, ktorý sa dá relatívne ľahko a rýchlo naučiť. K základom zvládnutia sebaobrany stačí relatívne krátky čas a nie je potrebná ani veľká fyzická kondícia. Preto je vhodná aj pre všetkých amatérov a ľudí, ktorí neobľubujú pohyb.

Komentovať