Rekonštrukcia bytu – cesta k lepšiemu bývaniu

Čo vlastne znamená rekonštrukcia bytu? Je to zmena, modernizácia, snaha vytvoriť si lepší a krajší priestor presne podľa svojich predstáv. Či už sa rozhodnete pre menšie úpravy alebo rozsiahlu rekonštrukciu, vždy to so sebou prináša nemalé starosti a finančné výdavky.

Najčastejšie kroky k zlepšeniu vlastného bývania sú rekonštrukcie, zatepľovanie a zmeny dispozičného riešenia bytu, prestavba bytového jadra, kúpeľne, kuchyne, zväčšenie priestoru o lodžiu či zasklenie balkóna.

rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcia kúpeľne – zmena na nepoznanie

Rekonštrukcia bytu – čo môžete zmeniť?

Je dôležité poriadne si premyslieť o aké úpravy pôjde a na základe toho dôsledne naplánovať celú rekonštrukciu krok za krokom. Zvážte, či vám vyhovuje aktuálna dispozícia bytu, napríklad či nie je spálňa väčšia ako potrebujete na úkor kuchyne, ktorá je zase primalá. Myslite aj na dostatok úložného priestoru (vstavané skrine, šatník). Rekonštrukcia bytu je výborná príležitosť na zlepšenie bývania a dispozície bytu. Veď napríklad už zbúraním jednej priečky medzi kuchyňou a obývacou izbou môžete získať úplne nový, väčší a otvorený priestor, kde bez problémov umiestnite aj jedálenský stôl so stoličkami, na ktorý predtým nebol dostatok priestoru.

Kde hľadať pomoc?

Inšpirácie a praktické rady pre zmodernizovanie vášho bývania nájdete v časopisoch o bývaní alebo na internete. Ak si netrúfate na modernizáciu bytu vo vlastnej réžii, vyhľadajte odborníka na interiérový dizajn, ktorý má v tomto smere už bohaté skúsenosti a dobré referencie.

Viete, kedy je nevyhnutné stavebné povolenie?

Nezabúdajte ani na povinnosť voči úradom, pretože sú rekonštrukcie, kde postačí splniť si len ohlasovaciu povinnosť, ale niekedy (pri rozsiahlejšom prerábaní bytu) je nevyhnutné vydanie stavebného povolenia. Bez stavebného povolenia sa nezaobídete pri stavebných úpravách, ktoré zasahujú do nosných konštrukcií, ako napríklad pri vybúraní otvoru či dverí v nosnej stene.

Rekonštrukcia odborne

K ďalším dôležitým krokom patrí samotná realizácia rekonštrukcie bytu a výber overených remeselníkov, ktorých je potrebné osloviť v dostatočnom predstihu (aspoň mesiac pred plánovaným začiatkom prác). Rekonštrukcia bytu prevedená odborne, kvalitne a dôsledne, bez zbytočných nepríjemných komplikácií, je možná len pri dobrom naplánovaní prác aj finančného rozpočtu a s tímom naozaj serióznych odborníkov.

rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcia bytu – najčastejšia býva práve rekonštrukcia kuchyne

Komentovať