Prvé topánky pre prvé krôčiky 

Každý zodpovedný a milujúci rodič by sa mal dobre pripraviť na kúpu a hľadanie vhodnej prvej obuvi pre svojho potomka. Mal by si uvedomiť, akú funkciu zohráva vhodná či nevhodná obuv pre zdravý vývoj detí. O naše nohy sa treba od útleho detstva starať.  Veď musia nám slúžiť a vydržať v dobrom stave po celý život. Preto by sa aj prvé topánky mali vyberať opatrne a rozvážne. Je dobré začať tým, že dieťaťu dáte mäkké a pružné papučky s protišmykovou podrážkou. Hneď ako sa začne plaziť a pokúšať sa postaviť na vlastné nohy. Protišmykové podrážky pomáhajú dieťaťu s pevným postojom, keď urobí prvé kroky. Skutočnú prvú obuv začnú deti potrebovať vtedy, až keď sa naučia chodiť. Dovtedy postačia buď ponožky alebo papuče. Alebo pokiaľ je to bezpečné, môžu chodiť aj naboso.

prvé topánky
Prvé topánky zohrávajú kľúčovú úlohu pri rozvoji detskej nohy

Prvé neisté kroky v detských topánkach 

   Prvé topánky sú potrebné, hneď keď dieťa urobí niekoľko prvých krokov. Až keď deti začnú sami chodiť, svaly na ich chodidlách sa vyvíjajú natoľko, že začnú potrebovať kvalitnú detskú obuv. Ľudské chodidlo potrebuje priestor na to, aby sa jeho svalstvo správne vyvíjalo a tým optimálne fungovalo po celý život človeka. Prvý pár topánok by mal byť ľahký a mal by mať pružnú podrážku, ktorá kopíruje prirodzené pohyby malého chodidla. Topánky tiež potrebujú pevnú pätu, ktorá poskytuje dobrú oporu. Gumená podrážka pomáha zabezpečiť, aby malo dieťa pevnú nohu na všetkých povrchoch. Prvé detské topánky by asi mali byť vyrobené z prírodných materiálov. Priedušných, mäkkých a pohodlných na každodenné nosenie. 

prvé topánky
Prvé topánky musia byť praktické pre dieťa i pre rodičov

Šnurovanie alebo radšej suchý zips 

     Detské topánky na šnurovanie alebo topánky na suchý zips?  Rodič by si mal sám určiť, či jeho dieťa má štíhle, normálne alebo široké chodidlo. Mnohé modely detských topánok  sú nastaviteľné z hľadiska šírky aj objemu priehlavku pomocou šnúrok alebo suchého zipsu. To pomáha zaistiť primeranú úroveň podpory a pohodlia bez toho, aby bola ohrozená pohyblivosť  dieťaťa. Topánky so šnúrkami sa dajú bezpečne utiahnuť cez nohu dieťaťa. Tak, aby topánky optimálne sedeli a nehrozilo  ich nechcené samovoľné vyzutie. Zapínanie na suchý zips uľahčuje obúvanie a vyzúvanie. 

Komentovať