Prírodné hnojivá – žiadna chémia vo vašej záhrade

hnojivá

Kvalitné prírodné hnojivá na dobrú úrodu – Agrobiosfer.sk

Používanie umelých hnojív a pesticídov sa stalo za posledné roky úplne bežnou záležitosťou a preto pre mnohých z nás nadobúda čoraz väčší význam pestovanie vlastnej zeleniny a ovocia bez používania škodlivých chemikálií.  Je viacero spôsobov, ako zabezpečiť rastlinám potrebné živiny ekologickým a teda prírode blízkym spôsobom.

Organické hnojivá rastlinného pôvodu

Najdôležitejším prvkom a zároveň aj lacným a dostupným hnojivom každej prírodnej záhrady je bezpochyby kompost. Rozkladom väčšiny záhradného a kuchynského odpadu, ktorý sa v priebehu roka v záhrade hromadí, vznikajú pri zabezpečení optimálnych podmienok nové látky bohaté na humus. Prísun potrebných živín do pôdy je možné zabezpečiť aj tzv. zeleným hnojením. Ide o pestovanie rýchlo rastúcich rastlín ako napr. horčica biela, facélia vratičolistá, repka ozimná, hrach, bôb, ktoré veľmi skoro po zasiati vytvárajú zelený koberec a následne sa zapracovávajú do pôdy, čím zabezpečujú prísun vhodných minerálov. Za vhodné prírodné hnojivo možno považovať aj popol z dreva a to vďaka vysokému obsahu fosforu, horčíka, vápnika a draslíka. Pridávať ho môžete na záhony buď priamo, alebo primiešaním do kompostu. Starou a osvedčenou metódou prírodného hnojenia je hnojenie výluhmi z rastlín ako sú žihľava, kostihoj, rumanček, nechtík, či ich kombinácií. Takéto výluhy je nutné zriediť s vodou a opatrne aplikovať, aby sa rastliny nepopálili a aby nerástli zbytočne bujne.

Organické hnojivá živočíšneho pôvodu

hnojiva

Hnojivá do letnej záhrady

Už od pradávna patrí k najpoužívanejším prírodným hnojivám čerstvý kravský hnoj. Obsahuje všetky živiny vo vyváženom zložení. Čo je ale dôležité, čerstvý kravský hnoj sa môže rozhrnúť na záhony iba na jeseň, aby sa v priebehu zimy mohol rozložiť. Podobne ako kravský hnoj je možné použiť aj hnoj konský, ovčí a kozí, pričom všetky tieto hnojivá sú vhodné predovšetkým pre rastliny náročné na výživu. Veľmi dobrým zdrojom draslíka a fosforu je trus hydinových zvierat, ktorý tiež podporuje tvorbu kvetov izbových a balkónových rastlín.

Ako možno vidieť, používanie umelých hnojív a pesticídov v záhrade nie je nevyhnutné. Keďže ho sprevádzajú negatívne následky nielen na samotných rastlinách, pôde a okolitom prostredí, ale aj na nás ľuďoch, je pre nás využívanie prírodných hnojív oveľa prijateľnejšie.

Komentovať