Pracovné odevy nie sú len pre profesionálov

Pokiaľ nie ste úplne mestský typ a práve sa nezdržiavate len v byte uprostred veľkomesta, určite sa občas nevyhnete prácam, pri ktorých sa hodia dobré montérky, pracovná obuv a topánky a kvalitné rukavice. Či už trebárs len niečo prerábate v rodinnom dome, pracujete na záhrade, alebo sa priamo venujete nejakej konkrétne manuálnej činnosti, pri ktorej je kvalitné oblečenie potrebné. Musíte počítať s tým, že ochranný pracovný odev musí vydržať drsné prostredie a v prípade vonkajšej práce i každý typ počasia. Musí byť pohodlný, praktický, potrebujete mať vrecká a podobné vychytávky. Ako si teda vybrať kvalitný pracovný odev?

pracovné odevy

Pracovné odevy využije každý pracant

Správny výber pracovného odevu

Či už ide o klasické montérky alebo len pracovné rukavice a pracovné oblečenie, ktoré používate pri práci, to všetko sa opotrebováva oveľa rýchlejšie než domáce ošatenie. Preto by pracovné odevy mali mať pevné švy a ani látka by nemala byť slabá. Navyše musíte vziať do úvahy prostredie, v ktorom pracujete. Čo z nasledujúcich položiek je vo vašej práci dôležité, aby oblečenie spĺňalo? Ochrana proti dažďu, tepelná izolácia, neprefúknutie vetrom, odvádzanie vlhkosti a rýchle schnutie alebo UV ochrana? Podľa toho je potrebné vyberať materiál pracovného odevu.

pracovné odevy

Aj na práce okolo domu

Dobrá pohyblivosť

V pracovnom odeve pracujete, takže by vám nemal brániť v žiadnom pohybe. Preto si rozhodne nevyberajte tesné montérky alebo malé pracovné topánky, v ktorých vás budú za chvíľu bolieť nohy. Rovnako tak dávajte pozor na umiestnenie vreciek a pútok. Potrebujete vrecko na mobil, pútko na kladivo, hlboké vrecká alebo náprsné vrecko, do ktorého ste zvyknutí dávať si klince?

Kvalitné pracovné odevy sú v súlade z bezpečnostnými normami

Pracovný odev by ste mali vyberať tiež v súlade s bezpečnostnými normami – obzvlášť ak ho potrebujete k rizikovému povolaniu. Potom je treba brať do úvahy aj takú skutočnosť, akou je odolnosť voči ohňu a chemikáliám, chrániče kolien a reflexné prvky.

Komentovať