Podlahové kúrenie alebo kúrenie klasickými radiátormi?

Podlahové kúrenie sa stáva v poslednej dobe čoraz častejšie využívaným a zároveň aj montovaným pri výstavbe novostavieb ako aj rekonštrukciách už existujúcich domov a budov. Čím je tento nový trend zaujímavý a prečo sa stáva čoraz väčším módnym hitom?

Jednou z hlavných výhod tohto spôsobu vykurovania je minimalizovanie množstva teplotných strát spôsobených distribúciou a vedením tepla v porovnaní s klasickým vykurovaním. Ďalšou nespornou výhodou je zlepšenie teplotného komfortu v miestnosti s využitou podlahovkou. Zabezpečenie tepla od nôh dovoľuje možné zníženie celkovej teploty v miestnosti bez pocitu zhoršenia teplotného komfortu. Toto spôsobuje aj zníženie nákladov na kúrenie. Podlahové kúrenie vďaka nižšej teplote v okruhu a vyššej sálavosti tepla do priestoru obmedzuje prúdenie vzduchu a teda aj prachu a alergénov v miestnosti a preto je výhodné do priestorov, ktoré obývajú alergici a astmatici. Podlahové kúrenie je využívané aj vzhľadom na moderné trendy v bytovom dizajne. Tieto trendy uprednostňujú neviditeľné vykurovacie telesá vďaka čomu hrá podlahovka v súčasnosti určite prím.

podlahove-kurenie-euroheat

Každá minca má samozrejme dve strany. Rovnako aj podlahové kúrenie má svoje nevýhody. Najvyššou nevýhodou sú určite vyššie vstupné náklady pri zriaďovaní kúrenia v porovnaní s radiátormi. Ďalšou nevýhodou je trošku dlhšia doba montáže a obmedzený tepelný výkon, ktorý je daný uloženým množstvom výhrevných rúrok v podlahe a ich prietokom. Jednou z posledných výhod je dlhšia nábehová doba kúrenia, ktorá je však kompenzovaná dlhšou zotrvačnosťou systému v porovnaní s klasickým vykurovaním.

Tento typ kúrenia má ako každý iný svoje výhody aj nevýhody. Aktuálny trend rozhodne hovorí v prospech podlahovky, ale samozrejme je na každom stavebníkovi, pre ktorý typ kúrenia sa rozhodne. Hlavné je, aby kúrenie dokázalo zabezpečiť to správne teplo domova.

Komentovať