Plynulá angličtina – zaujímavé fakty

Mnohí z nás si myslia, že ovládať pár slovíčok v angličtine úplne postačí k tomu, aby sme dokázali pretlmočiť naše základné potreby v čase dovolenky, alebo pracovnej cesty. V dnešnom blogu vám však ukážeme, že na fakte zvanom „plynulá angličtina„, záleží.

Anglický jazyk je v poradí tretím svetovým jazykom po mandarínčine a španielčine, ktorý má najviac rodených hovoriacich. Ak spočítame rodených Angličanov a Američanov s tými ktorí ovládajú angličtinu ako cudzí jazyk, dospejeme k záveru, že angličtina je používaná celosvetovo. Je tiež univerzálnym jazykom v letectve a námorníctve.

Medzi krajiny, kde je plynulá angličtina samozrejmosťou a hovorí ňou viac ako päťdesiat percent obyvateľov, patrí napríklad Švédsko, Dánsko, Holandsko a Luxembursko. Trošku nižšie (a teda pod hranicou 50%) sa nachádzajú krajiny ako Fínsko, Slovinsko, Rakúsko, Belgicko a Nemecko.

Plynulá angličtina

Plynulá angličtina je niečo, na čom naozaj záleží

Okrem iného, osemdesiat percent informácií ktoré sú uložené na internete, je v anglickom jazyku. Čo myslíte? Oplatí sa zlepšiť, oprášiť, skvalitniť vašu angličtinu? Určite to nie je nič náročné a nezvládnuteľné. Veď plynulá angličtina neznamená to, že ju musíte ovládať lepšie ako svoj rodný jazyk. Stručne povedané, obklopíte sa vo vami zvolenom čase materiálmi, priateľmi, lektorom, či jazykovým kurzom a to s cieľom zlepšiť si angličtinu v tej oblasti, ktorá je blízka vášmu srdcu, povolaniu, záujmom… A to je tá alfa a omega toho, kde sa plynulá angličtina oplatí.

Uvažujete napríklad aj nad tým, že vaše dieťa bude študovať v zahraničí? Skutočnosť, že univerzity a iné školy bežne ponúkajú štúdium pre medzinárodných študentov v anglickom jazyku vám uľahčí či už výber krajiny, alebo samotnej školy.

Len pre porovnanie, wikipédia uvádza že na svete je 390 miliónov ľudí, ktorí ovládajú angličtinu ako prvý jazyk a v priemere bilión ľudí, ktorí ju ovládajú ako cudzí jazyk.

Ako to je so Slovákmi?

Podľa testovania ktoré prebehlo na Slovensku v roku 2012, len 12,8% Slovákov považuje svoju angličtinu za plynulú a dostatočnú. V každom prípade, ešte chvíľu potrvá kým sa priblížime ku krajinám ako sú Rakúsko, Nemecko, Belgicko, Fínsko a Slovinsko.

Komentovať